- Home
- Food Nutrition Tables
- Cereals and cereal products
- Millet, boiled, no added fat or salt
Millet, boiled, no added fat or salt
Hulled cereal grain, cooked in water by the absorption method, without the addition of fat or salt.
Cereals and cereal productsSource: Recipe
Energy with dietary fibre
487kJ
Protein
3.3g
Fat, total
1.1g
Total dietary fibre
1.2g
Total sugars
0.20g
Sodium
2.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in millet?
- Millet, boiled, no added fat or salt contains approximately 116 calories (487 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in millet?
- There are 3.3g of protein per 100g of millet, boiled, no added fat or salt.
- How much sugar is in millet?
- Millet, boiled, no added fat or salt contains 0.2g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in millet?
- Millet, boiled, no added fat or salt has 1.1g of total fat per 100g.
- Is millet high in fibre?
- Millet, boiled, no added fat or salt contains 1.2g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 487 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 476 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 71.0 g |
| Protein | 3.3 g |
| Nitrogen | 0.59 g |
| Fat, total | 1.1 g |
| Total dietary fibre | 1.2 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 22.1 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 22.1 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total sugars | 0.20 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 21.9 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 4.0 mg |
| Iodine | 0.60 ug |
| Iron | 1.7 mg |
| Magnesium | 35.0 mg |
| Phosphorus | 76.0 mg |
| Potassium | 64.0 mg |
| Selenium | 4.3 ug |
| Sodium | 2.0 mg |
| Zinc | 0.89 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.08 mg |
| Riboflavin | 0.0090 mg |
| Niacin | 1.5 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.57 mg |
| Niacin derived equivalents | 2.3 mg |
| Pyridoxine | 0.06 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 20.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 20.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 20.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total saturated fatty acids | 0.11 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0.19 g |
| C18:2w6 | 0.61 g |
| C18:3w3 | 0.04 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.65 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 34.0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.40 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F005690. All values per 100g of edible portion.