- Home
- Food Nutrition Tables
- Fruit products and dishes
- Fruit salad, canned in fruit juice, juice only
Fruit salad, canned in fruit juice, juice only
Fruit juice, used in canned fruit salad. Commonly used juices include apple, peach, pear and pineapple.
Fruit products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
191kJ
Protein
0.40g
Fat, total
0g
Total dietary fibre
0.20g
Total sugars
10.2g
Sodium
4.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in fruit salad?
- Fruit salad, canned in fruit juice, juice only contains approximately 46 calories (191 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in fruit salad?
- There are 0.4g of protein per 100g of fruit salad, canned in fruit juice, juice only.
- How much sugar is in fruit salad?
- Fruit salad, canned in fruit juice, juice only contains 10.2g of total sugars per 100g, making it moderate in sugar.
- How much fat is in fruit salad?
- Fruit salad, canned in fruit juice, juice only has 0g of total fat per 100g.
- Is fruit salad high in fibre?
- Fruit salad, canned in fruit juice, juice only contains 0.2g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 191 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 189 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 86.3 g |
| Protein | 0.40 g |
| Nitrogen | 0.06 g |
| Fat, total | 0 g |
| Total dietary fibre | 0.20 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 10.2 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 11.0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 4.2 g |
| Glucose | 2.8 g |
| Sucrose | 3.2 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 10.2 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 10.2 g |
| Starch | 0 g |
| Sorbitol | 0.80 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 6.0 mg |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.30 mg |
| Magnesium | 8.0 mg |
| Phosphorus | 12.0 mg |
| Potassium | 170 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 4.0 mg |
| Zinc | 0.25 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 3.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 21.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 21.0 ug |
| Thiamin | 0.01 mg |
| Riboflavin | 0.03 mg |
| Niacin | 0.40 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.40 mg |
| Pyridoxine | 0 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 44.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 44.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 44.0 ug |
| Vitamin C | 4.0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0.20 mg |
| Vitamin E | 0.19 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 0 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Citric acid | 0.30 g |
| Lactic acid | 0 g |
| Malic acid | 0.40 g |
| Oxalic acid | 0 g |
| Quinic acid | 0 g |
| Tartaric acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.40 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F004143. All values per 100g of edible portion.