- Home
- Food Nutrition Tables
- Sugar products and dishes
- Glucose, liquid or syrup
Glucose, liquid or syrup
Liquid product containing glucose and other carbohydrates, produced from the hydrolysis of starch. Composition will vary depending on particular formulation.
Sugar products and dishesSource: Borrowed
Energy with dietary fibre
1,268kJ
Protein
0g
Fat, total
0g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
33.0g
Sodium
150mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in glucose?
- Glucose, liquid or syrup contains approximately 303 calories (1,268 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in glucose?
- There are 0g of protein per 100g of glucose, liquid or syrup.
- How much sugar is in glucose?
- Glucose, liquid or syrup contains 33g of total sugars per 100g, making it relatively high in sugar.
- How much fat is in glucose?
- Glucose, liquid or syrup has 0g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 1,268 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 1,268 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 20.4 g |
| Protein | 0 g |
| Nitrogen | 0 g |
| Fat, total | 0 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 87.5 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 87.5 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 19.0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 14.0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 33.0 g |
| Added sugars | 33.0 g |
| Free sugars | 33.0 g |
| Starch | 0 g |
| Maltodextrin | 43.5 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 8.0 mg |
| Chloride | 190 mg |
| Copper | 0.09 mg |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.50 mg |
| Magnesium | 2.0 mg |
| Manganese | 0 mg |
| Phosphorus | 11.0 mg |
| Potassium | 3.0 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 150 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
| Biotin | 0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0 mg |
| Niacin derived equivalents | 0 mg |
| Pantothenic acid | 0 mg |
| Pyridoxine | 0 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C16 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| C18:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.10 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F004219. All values per 100g of edible portion.