- Home
- Food Nutrition Tables
- Fruit products and dishes
- Prickly pear, peeled, raw
Prickly pear, peeled, raw
Smooth skinned cactus fruit with clusters of tiny hair like spines, pulpy flesh containing numerous small black seeds. Also known as Indian Fig; Mission Cactus.
Fruit products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
204kJ
Protein
0.40g
Fat, total
0.30g
Total dietary fibre
4.6g
Total sugars
8.8g
Sodium
1.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in prickly pear?
- Prickly pear, peeled, raw contains approximately 49 calories (204 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in prickly pear?
- There are 0.4g of protein per 100g of prickly pear, peeled, raw.
- How much sugar is in prickly pear?
- Prickly pear, peeled, raw contains 8.8g of total sugars per 100g, making it moderate in sugar.
- How much fat is in prickly pear?
- Prickly pear, peeled, raw has 0.3g of total fat per 100g.
- Is prickly pear high in fibre?
- Prickly pear, peeled, raw is a source of dietary fibre, providing 4.6g per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 204 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 167 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 83.9 g |
| Protein | 0.40 g |
| Nitrogen | 0.06 g |
| Fat, total | 0.30 g |
| Total dietary fibre | 4.6 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 8.8 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 8.8 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 3.9 g |
| Glucose | 4.7 g |
| Sucrose | 0.20 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 8.8 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 48.0 mg |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.40 mg |
| Magnesium | 29.0 mg |
| Phosphorus | 24.0 mg |
| Potassium | 190 mg |
| Selenium | 0.60 ug |
| Sodium | 1.0 mg |
| Zinc | 0.60 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 8.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 20.0 ug |
| Beta-carotene | 30.0 ug |
| Cryptoxanthin | 10.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 45.0 ug |
| Thiamin | 0.02 mg |
| Riboflavin | 0.04 mg |
| Niacin | 0.40 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.09 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.49 mg |
| Pyridoxine | 0.06 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 6.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 6.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 6.0 ug |
| Vitamin C | 18.0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0.50 mg |
| Vitamin E | 0.54 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 5.0 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Citric acid | 0.50 g |
| Lactic acid | 0 g |
| Malic acid | 0.40 g |
| Oxalic acid | 0 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.70 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F007457. All values per 100g of edible portion.