- Home
- Food Nutrition Tables
- Cereal based products and dishes
- Cake, plain butter cake, homemade, iced
Cake, plain butter cake, homemade, iced
Home prepared plain butter cake made from common household ingredients such as flour, milk, butter, sugar and eggs, with icing.
Cereal based products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
1,569kJ
Protein
5.4g
Fat, total
15.2g
Total dietary fibre
0.70g
Total sugars
31.5g
Sodium
406mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in cake?
- Cake, plain butter cake, homemade, iced contains approximately 375 calories (1,569 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in cake?
- There are 5.4g of protein per 100g of cake, plain butter cake, homemade, iced.
- How much sugar is in cake?
- Cake, plain butter cake, homemade, iced contains 31.5g of total sugars per 100g, making it relatively high in sugar.
- How much fat is in cake?
- Cake, plain butter cake, homemade, iced has 15.2g of total fat per 100g.
- Is cake high in fibre?
- Cake, plain butter cake, homemade, iced contains 0.7g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 1,569 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 1,563 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 22.5 g |
| Protein | 5.4 g |
| Nitrogen | 0.91 g |
| Fat, total | 15.2 g |
| Total dietary fibre | 0.70 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 55.2 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 55.2 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total sugars | 31.5 g |
| Added sugars | 29.8 g |
| Free sugars | 29.8 g |
| Starch | 23.7 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 42.0 mg |
| Iodine | 12.6 ug |
| Iron | 0.62 mg |
| Magnesium | 14.0 mg |
| Phosphorus | 237 mg |
| Potassium | 89.0 mg |
| Selenium | 7.7 ug |
| Sodium | 406 mg |
| Zinc | 0.43 mg |
| Retinol | 111 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 114 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 19.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 19.0 ug |
| Thiamin | 0.07 mg |
| Riboflavin | 0.08 mg |
| Niacin | 0.51 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 1.2 mg |
| Niacin derived equivalents | 1.7 mg |
| Pyridoxine | 0.02 mg |
| Cobalamin | 0.20 ug |
| Folate, natural | 14.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 14.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 14.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0.20 ug |
| Ergocalciferol | 0.01 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.10 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0.01 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0.74 ug |
| Alpha tocopherol | 0.50 mg |
| Vitamin E | 0.52 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total saturated fatty acids | 9.9 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 3.2 g |
| C18:2w6 | 0.47 g |
| C18:3w3 | 0.10 g |
| C20:5w3 | 0.07 mg |
| C22:5w3 | 1.6 mg |
| C22:6w3 | 7.0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.60 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 8.7 mg |
| Total trans fatty acids | 338 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 68.0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.5 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 87.0 mg |
Related Foods
- Cake mix, plain, dry powderCereal based products and dishes
- Cake or cupcake, sponge, plain, commercial, iced, unfilledCereal based products and dishes
- Cake, carrot, commercial, icedCereal based products and dishes
- Cake, carrot, homemade, icedCereal based products and dishes
- Cake, carrot, homemade, unicedCereal based products and dishes
- Cake, chocolate, homemade, icedCereal based products and dishes
- Cake, chocolate, homemade, unicedCereal based products and dishes
- Cake, fruit, homemade, unicedCereal based products and dishes
- Cake, lamington, unfilledCereal based products and dishes
- Cake, mud, dark chocolate, commercial, chocolate ganache icingCereal based products and dishes
- Cake, mud, dark chocolate, homemade, chocolate ganache icingCereal based products and dishes
- Cake, mud, dark chocolate, homemade, unicedCereal based products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F002170. All values per 100g of edible portion.