- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Chicken, nugget, purchased from fast food chain, grilled
Chicken, nugget, purchased from fast food chain, grilled
Processed chicken lightly coated and crumbed, and grilled, as purchased from takeaway chain outlets.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Imputed
Energy with dietary fibre
818kJ
Protein
14.8g
Fat, total
5.9g
Total dietary fibre
1.3g
Total sugars
0.90g
Sodium
434mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in chicken?
- Chicken, nugget, purchased from fast food chain, grilled contains approximately 196 calories (818 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in chicken?
- There are 14.8g of protein per 100g of chicken, nugget, purchased from fast food chain, grilled.
- How much sugar is in chicken?
- Chicken, nugget, purchased from fast food chain, grilled contains 0.9g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in chicken?
- Chicken, nugget, purchased from fast food chain, grilled has 5.9g of total fat per 100g.
- Is chicken high in fibre?
- Chicken, nugget, purchased from fast food chain, grilled contains 1.3g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 818 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 808 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 54.8 g |
| Protein | 14.8 g |
| Nitrogen | 2.4 g |
| Fat, total | 5.9 g |
| Total dietary fibre | 1.3 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 19.9 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 19.9 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total sugars | 0.90 g |
| Added sugars | 0.70 g |
| Free sugars | 0.70 g |
| Starch | 19.0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 13.0 mg |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.74 mg |
| Magnesium | 20.0 mg |
| Phosphorus | 200 mg |
| Potassium | 180 mg |
| Selenium | 11.0 ug |
| Sodium | 434 mg |
| Zinc | 0.88 mg |
| Retinol | 27.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 28.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 8.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 8.0 ug |
| Thiamin | 0.08 mg |
| Riboflavin | 0.09 mg |
| Niacin | 7.1 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 2.5 mg |
| Niacin derived equivalents | 9.6 mg |
| Pyridoxine | 0.49 mg |
| Cobalamin | 0.20 ug |
| Folate, natural | 7.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 7.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 7.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0.13 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.15 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0.88 ug |
| Alpha tocopherol | 0.40 mg |
| Vitamin E | 0.40 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C13 | 0 g |
| C14 | 0.02 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 0.88 g |
| C17 | 0 g |
| C18 | 0.22 g |
| C19 | 0 g |
| C20 | 0.02 g |
| C22 | 0.02 g |
| C24 | 0.01 g |
| Total saturated fatty acids | 1.2 g |
| C14:1 | 0 g |
| C15:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.08 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 2.8 g |
| C20:1 | 0.03 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 2.9 g |
| C18:2w6 | 1.2 g |
| C18:3w3 | 0.16 g |
| C18:3w6 | 2.8 mg |
| C18:4w3 | 0 mg |
| C20:2w6 | 1.9 mg |
| C20:3w3 | 4.2 mg |
| C20:3w6 | 1.9 mg |
| C20:4w6 | 14.0 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 2.8 mg |
| C22:4w6 | 2.8 mg |
| C22:6w3 | 2.8 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 1.4 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 5.6 mg |
| Total undifferentiated fatty acids | 6.0 mg |
| Total trans fatty acids | 49.3 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 148 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 3.3 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 41.0 mg |
Related Foods
- Chicken piece, flesh, skin & fat, coated, fast food outlet, friedMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, barbecued, with skinMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, casseroled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, skin & fat, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, skin & fat, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, drumstick, lean flesh, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, drumstick, lean flesh, casseroled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, drumstick, lean flesh, rawMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F002751. All values per 100g of edible portion.