- Home
- Food Nutrition Tables
- Seed and nut products and dishes
- Coconut, fresh, young or immature, water or juice
Coconut, fresh, young or immature, water or juice
The liquid portion from the inside of an immature coconut, not preserved or treated.
Seed and nut products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
109kJ
Protein
0.20g
Fat, total
0g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
6.6g
Sodium
5.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in coconut?
- Coconut, fresh, young or immature, water or juice contains approximately 26 calories (109 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in coconut?
- There are 0.2g of protein per 100g of coconut, fresh, young or immature, water or juice.
- How much sugar is in coconut?
- Coconut, fresh, young or immature, water or juice contains 6.6g of total sugars per 100g, making it moderate in sugar.
- How much fat is in coconut?
- Coconut, fresh, young or immature, water or juice has 0g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 109 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 109 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 95.2 g |
| Protein | 0.20 g |
| Nitrogen | 0.04 g |
| Fat, total | 0 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 6.6 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 6.6 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 2.4 g |
| Glucose | 2.7 g |
| Sucrose | 1.5 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 6.6 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 6.6 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 12.0 mg |
| Copper | 0.22 mg |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.40 mg |
| Magnesium | 11.0 mg |
| Manganese | 1.0 mg |
| Phosphorus | 9.0 mg |
| Potassium | 186 mg |
| Selenium | 1.0 ug |
| Sodium | 5.0 mg |
| Zinc | 0.09 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.01 mg |
| Riboflavin | 0.02 mg |
| Niacin | 0.08 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.03 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.11 mg |
| Pyridoxine | 0.03 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 3.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 3.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 3.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 0 g |
| C17 | 0 g |
| C18 | 0 g |
| C20 | 0 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| C14:1 | 0 g |
| C15:1 | 0 g |
| C16:1 | 0 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 0 g |
| C20:1 | 0 g |
| C22:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:4w6 | 0 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 2.0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.20 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
- Coconut, cream, regular fatSeed and nut products and dishes
- Coconut, fresh, mature fruit, fleshSeed and nut products and dishes
- Coconut, fresh, mature, water or juiceSeed and nut products and dishes
- Coconut, fresh, young or immature, fleshSeed and nut products and dishes
- Coconut, grated & desiccatedSeed and nut products and dishes
- Coconut, milk, canned, reduced fatSeed and nut products and dishes
- Coconut, milk, canned, regular fatSeed and nut products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F002986. All values per 100g of edible portion.