- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Lamb, eye of loin, untrimmed, microwaved, no added fat
Lamb, eye of loin, untrimmed, microwaved, no added fat
Cooked lamb from the midsection of the carcase. Lean muscle meat only, with all internal and external separable fat. Cooked for 3-7 mins.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
691kJ
Protein
26.6g
Fat, total
6.5g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
62.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in lamb?
- Lamb, eye of loin, untrimmed, microwaved, no added fat contains approximately 165 calories (691 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in lamb?
- There are 26.6g of protein per 100g of lamb, eye of loin, untrimmed, microwaved, no added fat.
- How much sugar is in lamb?
- Lamb, eye of loin, untrimmed, microwaved, no added fat contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in lamb?
- Lamb, eye of loin, untrimmed, microwaved, no added fat has 6.5g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 691 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 691 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 65.2 g |
| Protein | 26.6 g |
| Nitrogen | 4.3 g |
| Fat, total | 6.5 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 9.0 mg |
| Copper | 0.16 mg |
| Iodine | 1.2 ug |
| Iron | 2.3 mg |
| Magnesium | 26.0 mg |
| Manganese | 0 mg |
| Phosphorus | 237 mg |
| Potassium | 326 mg |
| Selenium | 22.6 ug |
| Sodium | 62.0 mg |
| Zinc | 2.9 mg |
| Retinol | 8.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 8.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.17 mg |
| Riboflavin | 0.29 mg |
| Niacin | 6.5 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 4.0 mg |
| Niacin derived equivalents | 10.5 mg |
| Pantothenic acid | 0.27 mg |
| Pyridoxine | 0.07 mg |
| Cobalamin | 0.90 ug |
| Folate, natural | 16.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 16.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 16.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0.06 ug |
| Ergocalciferol | 0.24 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.09 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0.03 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0.92 ug |
| Alpha tocopherol | 0.50 mg |
| Vitamin E | 0.50 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C14 | 0.20 g |
| C15 | 0.04 g |
| C16 | 1.4 g |
| C17 | 0.09 g |
| C18 | 1.3 g |
| C22 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 3.1 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.10 g |
| C18:1 | 2.1 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 2.2 g |
| C18:2w6 | 0.12 g |
| C18:3w3 | 0.07 g |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:4w6 | 20.1 mg |
| C20:5w3 | 10.1 mg |
| C22:5w3 | 12.7 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.24 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 22.8 mg |
| Total trans fatty acids | 422 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 233 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.1 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 81.0 mg |
Related Foods
- Lamb, all cuts, separable fat, cookedMeat, poultry and game products and dishes
- Lamb, all cuts, separable fat, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Lamb, chop, with bone, chump, lean, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Lamb, chop, with bone, chump, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Lamb, chop, with bone, chump, untrimmed, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Lamb, chop, with bone, chump, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Lamb, chop, with bone, forequarter, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Lamb, chop, with bone, forequarter, lean, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Lamb, chop, with bone, forequarter, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Lamb, chop, with bone, forequarter, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Lamb, cutlet or frenched cutlet, with bone, lean, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Lamb, cutlet or frenched cutlet, with bone, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F004950. All values per 100g of edible portion.