- Home
- Food Nutrition Tables
- Cereal based products and dishes
- Cake, plain butter cake, homemade, uniced
Cake, plain butter cake, homemade, uniced
Home prepared plain butter cake made from common household ingredients such as flour, milk, butter, sugar and eggs.
Cereal based products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
1,592kJ
Protein
6.7g
Fat, total
16.3g
Total dietary fibre
0.90g
Total sugars
23.5g
Sodium
481mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in cake?
- Cake, plain butter cake, homemade, uniced contains approximately 380 calories (1,592 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in cake?
- There are 6.7g of protein per 100g of cake, plain butter cake, homemade, uniced.
- How much sugar is in cake?
- Cake, plain butter cake, homemade, uniced contains 23.5g of total sugars per 100g, making it relatively high in sugar.
- How much fat is in cake?
- Cake, plain butter cake, homemade, uniced has 16.3g of total fat per 100g.
- Is cake high in fibre?
- Cake, plain butter cake, homemade, uniced contains 0.9g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 1,592 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 1,585 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 22.6 g |
| Protein | 6.7 g |
| Nitrogen | 1.1 g |
| Fat, total | 16.3 g |
| Total dietary fibre | 0.90 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 52.5 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 52.5 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 22.0 g |
| Lactose | 1.0 g |
| Total sugars | 23.5 g |
| Added sugars | 21.7 g |
| Free sugars | 21.7 g |
| Starch | 29.0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 52.0 mg |
| Chromium | 1.1 ug |
| Iodine | 15.5 ug |
| Iron | 0.78 mg |
| Magnesium | 17.0 mg |
| Molybdenum | 13.3 ug |
| Phosphorus | 296 mg |
| Potassium | 110 mg |
| Selenium | 9.5 ug |
| Sodium | 481 mg |
| Zinc | 0.54 mg |
| Retinol | 111 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 114 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 19.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 19.0 ug |
| Thiamin | 0.09 mg |
| Riboflavin | 0.10 mg |
| Niacin | 0.60 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 1.4 mg |
| Niacin derived equivalents | 2.1 mg |
| Pyridoxine | 0.03 mg |
| Cobalamin | 0.20 ug |
| Folate, natural | 17.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 17.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 17.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0.24 ug |
| Ergocalciferol | 0.01 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.12 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0.01 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0.90 ug |
| Alpha tocopherol | 0.60 mg |
| Vitamin E | 0.58 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C16 | 4.5 g |
| Total saturated fatty acids | 10.4 g |
| C18:1 | 3.0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 3.5 g |
| C18:2w6 | 0.56 g |
| C18:3w3 | 0.11 g |
| C20:5w3 | 0.09 mg |
| C22:5w3 | 2.0 mg |
| C22:6w3 | 8.8 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.70 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 10.8 mg |
| Total trans fatty acids | 356 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 84.0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.8 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 103 mg |
Related Foods
- Cake mix, plain, dry powderCereal based products and dishes
- Cake or cupcake, sponge, plain, commercial, iced, unfilledCereal based products and dishes
- Cake, carrot, commercial, icedCereal based products and dishes
- Cake, carrot, homemade, icedCereal based products and dishes
- Cake, carrot, homemade, unicedCereal based products and dishes
- Cake, chocolate, homemade, icedCereal based products and dishes
- Cake, chocolate, homemade, unicedCereal based products and dishes
- Cake, fruit, homemade, unicedCereal based products and dishes
- Cake, lamington, unfilledCereal based products and dishes
- Cake, mud, dark chocolate, commercial, chocolate ganache icingCereal based products and dishes
- Cake, mud, dark chocolate, homemade, chocolate ganache icingCereal based products and dishes
- Cake, mud, dark chocolate, homemade, unicedCereal based products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F002171. All values per 100g of edible portion.