- Home
- Food Nutrition Tables
- Fish and seafood products and dishes
- Tilapia, fillet, steamed, no added fat
Tilapia, fillet, steamed, no added fat
Tilapia fillet, produced by aquaculture and imported into Australia, that has been steamed with no added fat.
Fish and seafood products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
568kJ
Protein
22.0g
Fat, total
5.2g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
85.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in tilapia?
- Tilapia, fillet, steamed, no added fat contains approximately 136 calories (568 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in tilapia?
- There are 22g of protein per 100g of tilapia, fillet, steamed, no added fat.
- How much sugar is in tilapia?
- Tilapia, fillet, steamed, no added fat contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in tilapia?
- Tilapia, fillet, steamed, no added fat has 5.2g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 568 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 568 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 70.4 g |
| Protein | 22.0 g |
| Nitrogen | 3.5 g |
| Fat, total | 5.2 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Antimony | 0 ug |
| Arsenic | 32.3 ug |
| Cadmium | 0 ug |
| Calcium | 22.0 mg |
| Chromium | 10.5 ug |
| Cobalt | 0 ug |
| Copper | 0.03 mg |
| Iodine | 28.6 ug |
| Iron | 0.48 mg |
| Lead | 2.4 ug |
| Magnesium | 33.0 mg |
| Mercury | 1.0 ug |
| Molybdenum | 1.6 ug |
| Nickel | 10.0 ug |
| Phosphorus | 375 mg |
| Potassium | 351 mg |
| Selenium | 40.1 ug |
| Sodium | 85.0 mg |
| Zinc | 0.89 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.14 mg |
| Riboflavin | 0.14 mg |
| Niacin | 3.3 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 4.1 mg |
| Niacin derived equivalents | 8.1 mg |
| Pyridoxine | 0.42 mg |
| Cobalamin | 2.0 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 1.7 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.11 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 2.3 ug |
| Alpha tocopherol | 1.1 mg |
| Vitamin E | 1.1 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.12 g |
| C15 | 0.02 g |
| C16 | 1.1 g |
| C17 | 0.02 g |
| C18 | 0.28 g |
| C19 | 0.02 g |
| C20 | 0.01 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 1.6 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.23 g |
| C17:1 | 0.02 g |
| C18:1 | 1.5 g |
| C20:1 | 0.08 g |
| C22:1 | 0.02 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 2.0 g |
| C18:2w6 | 0.63 g |
| C18:3w3 | 0.06 g |
| C18:3w6 | 22.8 mg |
| C18:4w3 | 12.3 mg |
| C20:4w6 | 68.2 mg |
| C20:5w3 | 10.4 mg |
| C22:5w3 | 39.8 mg |
| C22:4w6 | 30.6 mg |
| C22:6w3 | 84.2 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.96 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 134 mg |
| Total undifferentiated fatty acids | 140 mg |
| Total trans fatty acids | 104 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 243 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 2.2 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 88.0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F009164. All values per 100g of edible portion.