- Home
- Food Nutrition Tables
- Fruit products and dishes
- Tangerine or tangor, peeled, raw
Energy with dietary fibre
180kJ
Protein
1.0g
Fat, total
0.20g
Total dietary fibre
1.5g
Total sugars
8.1g
Sodium
2.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in tangerine or tangor?
- Tangerine or tangor, peeled, raw contains approximately 43 calories (180 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in tangerine or tangor?
- There is 1g of protein per 100g of tangerine or tangor, peeled, raw.
- How much sugar is in tangerine or tangor?
- Tangerine or tangor, peeled, raw contains 8.1g of total sugars per 100g, making it moderate in sugar.
- How much fat is in tangerine or tangor?
- Tangerine or tangor, peeled, raw has 0.2g of total fat per 100g.
- Is tangerine or tangor high in fibre?
- Tangerine or tangor, peeled, raw contains 1.5g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 180 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 168 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 86.2 g |
| Protein | 1.0 g |
| Nitrogen | 0.16 g |
| Fat, total | 0.20 g |
| Total dietary fibre | 1.5 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 8.1 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 8.1 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 1.8 g |
| Glucose | 1.5 g |
| Sucrose | 4.8 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 8.1 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 26.0 mg |
| Chloride | 10.0 mg |
| Copper | 0.05 mg |
| Fluoride | 0 ug |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.20 mg |
| Magnesium | 9.0 mg |
| Manganese | 0.03 mg |
| Phosphorus | 20.0 mg |
| Potassium | 150 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 2.0 mg |
| Zinc | 0.10 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 17.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 20.0 ug |
| Beta-carotene | 90.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 100 ug |
| Xanthophyl | 2,070 ug |
| Thiamin | 0.07 mg |
| Riboflavin | 0.03 mg |
| Niacin | 0.30 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.08 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.38 mg |
| Pyridoxine | 0.04 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 24.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 24.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 24.0 ug |
| Vitamin C | 44.0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0.40 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.36 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C16 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| C18:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 4.0 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Citric acid | 1.2 g |
| Lactic acid | 0 g |
| Malic acid | 0.20 g |
| Oxalic acid | 0 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.30 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F009088. All values per 100g of edible portion.