- Home
- Food Nutrition Tables
- Legume and pulse products and dishes
- Pea, split, dried, boiled, drained
Pea, split, dried, boiled, drained
Yellow or green field pea with husks removed that have been dried, then soaked in water before boiling in unsalted water and draining.
Legume and pulse products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
364kJ
Protein
6.6g
Fat, total
0.40g
Total dietary fibre
8.3g
Total sugars
2.9g
Sodium
9.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in pea?
- Pea, split, dried, boiled, drained contains approximately 87 calories (364 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in pea?
- There are 6.6g of protein per 100g of pea, split, dried, boiled, drained.
- How much sugar is in pea?
- Pea, split, dried, boiled, drained contains 2.9g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in pea?
- Pea, split, dried, boiled, drained has 0.4g of total fat per 100g.
- Is pea high in fibre?
- Yes - Pea, split, dried, boiled, drained is a high-fibre food with 8.3g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 364 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 280 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 72.5 g |
| Protein | 6.6 g |
| Nitrogen | 1.1 g |
| Fat, total | 0.40 g |
| Total dietary fibre | 8.3 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 9.1 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 9.1 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total sugars | 2.9 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 6.2 g |
| Resistant starch | 2.1 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 13.0 mg |
| Chloride | 0 mg |
| Copper | 0.20 mg |
| Fluoride | 80.0 ug |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 1.0 mg |
| Magnesium | 23.0 mg |
| Manganese | 0.24 mg |
| Phosphorus | 78.0 mg |
| Potassium | 140 mg |
| Selenium | 2.0 ug |
| Sodium | 9.0 mg |
| Sulphur | 37.0 mg |
| Zinc | 0.60 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 5.0 ug |
| Biotin | 2.3 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 29.0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 29.0 ug |
| Thiamin | 0.11 mg |
| Riboflavin | 0.07 mg |
| Niacin | 0.60 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 1.1 mg |
| Niacin derived equivalents | 1.7 mg |
| Pantothenic acid | 0.08 mg |
| Pyridoxine | 0.02 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 65.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 65.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 65.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 2.1 mg |
| Vitamin E | 0.21 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 0.03 g |
| C17 | 0 g |
| C18 | 0.01 g |
| C20 | 0 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0.05 g |
| C15:1 | 0 g |
| C16:1 | 0 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 0.08 g |
| C20:1 | 0 g |
| C22:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0.08 g |
| C18:2w6 | 0.16 g |
| C18:3w3 | 0.03 g |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:4w6 | 0 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.19 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 67.0 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Citric acid | 0.10 g |
| Lactic acid | 0 g |
| Malic acid | 0 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.40 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F006544. All values per 100g of edible portion.