- Home
- Food Nutrition Tables
- Cereals and cereal products
- Semolina, uncooked
Semolina, uncooked
Coarsely ground starchy product from the inner endosperm of durum wheat. It is granular in appearance and ranges from clear to yellow in colour. Uncooked.
Cereals and cereal productsSource: Analysed
Energy with dietary fibre
1,298kJ
Protein
10.7g
Fat, total
1.2g
Total dietary fibre
3.2g
Total sugars
0g
Sodium
3.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in semolina?
- Semolina, uncooked contains approximately 310 calories (1,298 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in semolina?
- There are 10.7g of protein per 100g of semolina, uncooked.
- How much sugar is in semolina?
- Semolina, uncooked contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in semolina?
- Semolina, uncooked has 1.2g of total fat per 100g.
- Is semolina high in fibre?
- Semolina, uncooked is a source of dietary fibre, providing 3.2g per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 1,298 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 1,273 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 14.0 g |
| Protein | 10.7 g |
| Nitrogen | 1.9 g |
| Fat, total | 1.2 g |
| Total dietary fibre | 3.2 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 61.6 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 61.6 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 61.6 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 16.0 mg |
| Chloride | 80.0 mg |
| Copper | 0.10 mg |
| Fluoride | 0 ug |
| Iodine | 2.0 ug |
| Iron | 0.60 mg |
| Magnesium | 23.0 mg |
| Manganese | 0.60 mg |
| Phosphorus | 110 mg |
| Potassium | 112 mg |
| Selenium | 10.0 ug |
| Sodium | 3.0 mg |
| Sulphur | 83.0 mg |
| Zinc | 0.50 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
| Biotin | 1.6 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.18 mg |
| Riboflavin | 0.02 mg |
| Niacin | 1.4 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 2.3 mg |
| Niacin derived equivalents | 3.7 mg |
| Pantothenic acid | 0.33 mg |
| Pyridoxine | 0.06 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 22.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 22.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 22.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0.20 mg |
| Vitamin E | 0.17 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 0.16 g |
| C17 | 0 g |
| C18 | 0.01 g |
| C20 | 0 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0.17 g |
| C14:1 | 0 g |
| C15:1 | 0 g |
| C16:1 | 0 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 0.07 g |
| C20:1 | 0 g |
| C22:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0.08 g |
| C18:2w6 | 0.52 g |
| C18:3w3 | 0.03 g |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:4w6 | 0 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.55 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 136 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.80 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F008222. All values per 100g of edible portion.