- Home
- Food Nutrition Tables
- Alcoholic beverages
- Wine, white, sweet dessert style
Wine, white, sweet dessert style
Alcoholic beverage prepared by fermentation of grape juice with little grape skin contact, so that the wine is golden in colour and retains a high level of residual sugars (approximately 10% sugars). Includes botrytised wine produced in Australia and New Zealand. Approximately 10% v/v alcohol.
Alcoholic beveragesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
497kJ
Protein
0.40g
Fat, total
0g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
14.7g
Sodium
13.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in wine?
- Wine, white, sweet dessert style contains approximately 119 calories (497 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in wine?
- There are 0.4g of protein per 100g of wine, white, sweet dessert style.
- How much sugar is in wine?
- Wine, white, sweet dessert style contains 14.7g of total sugars per 100g, making it moderate in sugar.
- How much fat is in wine?
- Wine, white, sweet dessert style has 0g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 497 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 497 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 71.2 g |
| Protein | 0.40 g |
| Nitrogen | 0.06 g |
| Fat, total | 0 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 8.4 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 14.7 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 14.7 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 9.1 g |
| Glucose | 5.6 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 14.7 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 14.7 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Aluminium | 145 ug |
| Arsenic | 1.5 ug |
| Cadmium | 0 ug |
| Calcium | 15.0 mg |
| Chromium | 2.0 ug |
| Copper | 0.0090 mg |
| Iodine | 1.8 ug |
| Iron | 0.19 mg |
| Lead | 1.9 ug |
| Magnesium | 19.0 mg |
| Manganese | 0.18 mg |
| Molybdenum | 1.3 ug |
| Phosphorus | 48.0 mg |
| Potassium | 101 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 13.0 mg |
| Zinc | 0.09 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.02 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.02 mg |
| Pantothenic acid | 0 mg |
| Pyridoxine | 0 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C16 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| C18:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 1.0 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Acetic acid | 0.10 g |
| Citric acid | 0 g |
| Lactic acid | 0 g |
| Malic acid | 0.70 g |
| Succinic acid | 0 g |
| Tartaric acid | 0.30 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.40 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
- Wine, fortified, portAlcoholic beverages
- Wine, fortified, sherry, dry style (~1% sugars)Alcoholic beverages
- Wine, fortified, sherry, sweet style (~11% sugars)Alcoholic beverages
- Wine, redAlcoholic beverages
- Wine, red, cabernet sauvignonAlcoholic beverages
- Wine, red, cookedAlcoholic beverages
- Wine, red, merlotAlcoholic beverages
- Wine, red, pinot noirAlcoholic beverages
- Wine, red, shirazAlcoholic beverages
- Wine, red, sparklingAlcoholic beverages
- Wine, roseAlcoholic beverages
- Wine, whiteAlcoholic beverages
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F009592. All values per 100g of edible portion.