- Home
- Food Nutrition Tables
- Fish and seafood products and dishes
- Kingfish, yellowtail, aquacultured, fillet, with skin, grilled, no added fat
Kingfish, yellowtail, aquacultured, fillet, with skin, grilled, no added fat
Yellowtail kingfish flesh that has been cooked by any method.
Fish and seafood products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
1,175kJ
Protein
31.3g
Fat, total
17.4g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
49.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in kingfish?
- Kingfish, yellowtail, aquacultured, fillet, with skin, grilled, no added fat contains approximately 281 calories (1,175 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in kingfish?
- There are 31.3g of protein per 100g of kingfish, yellowtail, aquacultured, fillet, with skin, grilled, no added fat.
- How much sugar is in kingfish?
- Kingfish, yellowtail, aquacultured, fillet, with skin, grilled, no added fat contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in kingfish?
- Kingfish, yellowtail, aquacultured, fillet, with skin, grilled, no added fat has 17.4g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 1,175 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 1,175 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 49.4 g |
| Protein | 31.3 g |
| Nitrogen | 5.0 g |
| Fat, total | 17.4 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Antimony | 0 ug |
| Cadmium | 0 ug |
| Calcium | 160 mg |
| Chromium | 13.6 ug |
| Copper | 0.08 mg |
| Iodine | 11.0 ug |
| Iron | 0.64 mg |
| Lead | 1.3 ug |
| Magnesium | 40.0 mg |
| Manganese | 0.03 mg |
| Mercury | 6.6 ug |
| Molybdenum | 0 ug |
| Nickel | 13.0 ug |
| Phosphorus | 379 mg |
| Potassium | 532 mg |
| Selenium | 42.9 ug |
| Sodium | 49.0 mg |
| Sulphur | 367 mg |
| Tin | 0 ug |
| Zinc | 0.99 mg |
| Retinol | 25.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 25.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.16 mg |
| Niacin | 4.3 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 6.0 mg |
| Niacin derived equivalents | 10.3 mg |
| Pyridoxine | 0.52 mg |
| Cobalamin | 2.2 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 5.4 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.27 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 6.8 ug |
| Alpha tocopherol | 4.4 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0.70 mg |
| Vitamin E | 4.5 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C12 | 0 g |
| C13 | 0 g |
| C14 | 0.63 g |
| C15 | 0.05 g |
| C16 | 2.6 g |
| C17 | 0.05 g |
| C18 | 0.79 g |
| C20 | 0.02 g |
| C22 | 0.02 g |
| C24 | 0.01 g |
| Total saturated fatty acids | 4.2 g |
| C12:1 | 0 g |
| C14:1 | 0.03 g |
| C15:1 | 0 g |
| C16:1 | 1.1 g |
| C17:1 | 0.04 g |
| C18:1 | 4.5 g |
| C20:1 | 0.21 g |
| C22:1 | 0.02 g |
| C24:1 | 0.04 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 5.9 g |
| C16:2w4 | 41.7 mg |
| C16:3 | 0 g |
| C18:2w6 | 1.5 g |
| C18:3w3 | 0.19 g |
| C18:3w4 | 0.02 g |
| C18:3w6 | 31.0 mg |
| C18:4w1 | 0.02 g |
| C18:4w3 | 197 mg |
| C20:2 | 25.0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3 | 0 mg |
| C20:3w3 | 10.4 mg |
| C20:3w6 | 24.9 mg |
| C20:4w3 | 187 mg |
| C20:4w6 | 112 mg |
| C20:5w3 | 1,341 mg |
| C21:5w3 | 0 g |
| C22:5w3 | 370 mg |
| C22:4w6 | 36.4 mg |
| C22:2 | 0 g |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:5w6 | 0.07 g |
| C22:6w3 | 1,198 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 5.3 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 2,909 mg |
| Total trans fatty acids | 141 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 352 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.9 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 95.0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F004810. All values per 100g of edible portion.