- Home
- Food Nutrition Tables
- Cereals and cereal products
- Porridge, rolled oats, prepared with water
Porridge, rolled oats, prepared with water
Crushed grain produced by steaming and flattening the oats with rollers. Cooked by boiling in unsalted water.
Cereals and cereal productsSource: Analysed
Energy with dietary fibre
374kJ
Protein
3.0g
Fat, total
2.9g
Total dietary fibre
2.9g
Total sugars
0.30g
Sodium
1.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in porridge?
- Porridge, rolled oats, prepared with water contains approximately 89 calories (374 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in porridge?
- There are 3g of protein per 100g of porridge, rolled oats, prepared with water.
- How much sugar is in porridge?
- Porridge, rolled oats, prepared with water contains 0.3g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in porridge?
- Porridge, rolled oats, prepared with water has 2.9g of total fat per 100g.
- Is porridge high in fibre?
- Porridge, rolled oats, prepared with water contains 2.9g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 374 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 351 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 79.6 g |
| Protein | 3.0 g |
| Nitrogen | 0.51 g |
| Fat, total | 2.9 g |
| Total dietary fibre | 2.9 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 11.4 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 11.4 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0.30 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0.30 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 11.1 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Aluminium | 0 ug |
| Arsenic | 0 ug |
| Calcium | 11.0 mg |
| Copper | 0.08 mg |
| Iodine | 9.4 ug |
| Iron | 0.96 mg |
| Lead | 0 ug |
| Magnesium | 29.0 mg |
| Manganese | 0.93 mg |
| Molybdenum | 12.0 ug |
| Phosphorus | 84.0 mg |
| Potassium | 74.0 mg |
| Selenium | 1.8 ug |
| Sodium | 1.0 mg |
| Zinc | 0.47 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.08 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.58 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.58 mg |
| Pantothenic acid | 0 mg |
| Pyridoxine | 0 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 0.44 g |
| C17 | 0 g |
| C18 | 0.05 g |
| C20 | 0 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0.51 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 1.1 g |
| C20:1 | 0.02 g |
| C22:1 | 0 g |
| C22:1w11 | 0 mg |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 1.1 g |
| C18:2w6 | 1.0 g |
| C18:3w3 | 0.03 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C18:4w3 | 0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 0 mg |
| C20:4w6 | 0 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 1.1 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 34.0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.20 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F007164. All values per 100g of edible portion.