- Home
- Food Nutrition Tables
- Vegetable products and dishes
- Silverbeet, fresh, boiled, drained
Silverbeet, fresh, boiled, drained
Vegetable similar to spinach, with large white stem and frilly dark green leaves. Chopped and boiled in unsalted water, without added fat, then drained.
Vegetable products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
103kJ
Protein
2.5g
Fat, total
0.30g
Total dietary fibre
2.7g
Total sugars
1.7g
Sodium
176mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in silverbeet?
- Silverbeet, fresh, boiled, drained contains approximately 25 calories (103 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in silverbeet?
- There are 2.5g of protein per 100g of silverbeet, fresh, boiled, drained.
- How much sugar is in silverbeet?
- Silverbeet, fresh, boiled, drained contains 1.7g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in silverbeet?
- Silverbeet, fresh, boiled, drained has 0.3g of total fat per 100g.
- Is silverbeet high in fibre?
- Silverbeet, fresh, boiled, drained contains 2.7g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 103 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 81.0 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 91.0 g |
| Protein | 2.5 g |
| Nitrogen | 0.40 g |
| Fat, total | 0.30 g |
| Total dietary fibre | 2.7 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 1.7 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 1.7 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0.80 g |
| Glucose | 0.90 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 1.7 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 80.0 mg |
| Chloride | 306 mg |
| Copper | 0.18 mg |
| Fluoride | 0 ug |
| Iodine | 3.4 ug |
| Iron | 2.0 mg |
| Magnesium | 41.0 mg |
| Manganese | 1.2 mg |
| Molybdenum | 8.5 ug |
| Phosphorus | 44.0 mg |
| Potassium | 295 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 176 mg |
| Zinc | 0.64 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 280 ug |
| Biotin | 1.1 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 4.0 ug |
| Beta-carotene | 1,669 ug |
| Cryptoxanthin | 12.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 1,677 ug |
| Thiamin | 0.03 mg |
| Riboflavin | 0.12 mg |
| Niacin | 0.10 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.50 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.62 mg |
| Pantothenic acid | 0.13 mg |
| Pyridoxine | 0.43 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 94.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 94.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 94.0 ug |
| Vitamin C | 8.0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0.70 mg |
| Beta tocopherol | 0.10 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.76 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 29.0 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Citric acid | 0.10 g |
| Lactic acid | 0 g |
| Malic acid | 0 g |
| Oxalic acid | 0.50 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.3 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F008266. All values per 100g of edible portion.