- Home
- Food Nutrition Tables
- Fish and seafood products and dishes
- Mulloway, fillet baked, no added fat
Mulloway, fillet baked, no added fat
Mulloway with or without skin, cooked by baking with no added fat or oil.
Fish and seafood products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
595kJ
Protein
28.2g
Fat, total
3.2g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
74.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in mulloway?
- Mulloway, fillet baked, no added fat contains approximately 142 calories (595 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in mulloway?
- There are 28.2g of protein per 100g of mulloway, fillet baked, no added fat.
- How much sugar is in mulloway?
- Mulloway, fillet baked, no added fat contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in mulloway?
- Mulloway, fillet baked, no added fat has 3.2g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 595 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 595 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 68.9 g |
| Protein | 28.2 g |
| Nitrogen | 4.5 g |
| Fat, total | 3.2 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 36.0 mg |
| Chloride | 0 mg |
| Copper | 0 mg |
| Fluoride | 0 ug |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.55 mg |
| Magnesium | 34.0 mg |
| Manganese | 0 mg |
| Phosphorus | 281 mg |
| Potassium | 455 mg |
| Selenium | 50.7 ug |
| Sodium | 74.0 mg |
| Zinc | 0.55 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
| Biotin | 1.8 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.05 mg |
| Riboflavin | 0.16 mg |
| Niacin | 4.5 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 5.4 mg |
| Niacin derived equivalents | 10.2 mg |
| Pantothenic acid | 0.52 mg |
| Pyridoxine | 0.20 mg |
| Cobalamin | 0.20 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 1.0 mg |
| Cholecalciferol | 2.0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.12 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 2.6 ug |
| Alpha tocopherol | 0.60 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.64 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.11 g |
| C15 | 0.03 g |
| C16 | 0.70 g |
| C17 | 0.02 g |
| C18 | 0.17 g |
| C20 | 0.03 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 1.1 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.42 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 0.44 g |
| C20:1 | 0.03 g |
| C22:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0.90 g |
| C18:2w6 | 0.06 g |
| C18:3w3 | 0.04 g |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:4w6 | 111 mg |
| C20:5w3 | 193 mg |
| C22:5w3 | 73.7 mg |
| C22:6w3 | 400 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.88 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 666 mg |
| Total trans fatty acids | 56.4 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 316 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.5 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 86.0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F005926. All values per 100g of edible portion.