- Home
- Food Nutrition Tables
- Fruit products and dishes
- Pear, William Bartlett, unpeeled, raw
Pear, William Bartlett, unpeeled, raw
Round pear shape with medium length neck and slightly bumpy skin that is green to greenish yellow with white flesh.
Fruit products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
228kJ
Protein
0.30g
Fat, total
0g
Total dietary fibre
3.7g
Total sugars
9.0g
Sodium
1.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in pear?
- Pear, William Bartlett, unpeeled, raw contains approximately 54 calories (228 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in pear?
- There are 0.3g of protein per 100g of pear, william bartlett, unpeeled, raw.
- How much sugar is in pear?
- Pear, William Bartlett, unpeeled, raw contains 9g of total sugars per 100g, making it moderate in sugar.
- How much fat is in pear?
- Pear, William Bartlett, unpeeled, raw has 0g of total fat per 100g.
- Is pear high in fibre?
- Pear, William Bartlett, unpeeled, raw is a source of dietary fibre, providing 3.7g per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 228 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 198 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 84.7 g |
| Protein | 0.30 g |
| Nitrogen | 0.05 g |
| Fat, total | 0 g |
| Total dietary fibre | 3.7 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 9.0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 11.8 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 6.8 g |
| Glucose | 1.4 g |
| Sucrose | 0.80 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 9.0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
| Sorbitol | 2.8 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 6.0 mg |
| Chloride | 5.0 mg |
| Copper | 0.03 mg |
| Fluoride | 0 ug |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.15 mg |
| Magnesium | 7.0 mg |
| Manganese | 0.06 mg |
| Phosphorus | 11.0 mg |
| Potassium | 106 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 1.0 mg |
| Zinc | 0.10 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 4.0 ug |
| Biotin | 0.40 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 20.0 ug |
| Cryptoxanthin | 10.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 25.0 ug |
| Thiamin | 0.02 mg |
| Riboflavin | 0.03 mg |
| Niacin | 0.07 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.04 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.11 mg |
| Pantothenic acid | 0 mg |
| Pyridoxine | 0.02 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 44.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 44.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 44.0 ug |
| Vitamin C | 6.0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0.30 mg |
| Vitamin E | 0.27 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C16 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| C18:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 2.0 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Citric acid | 0.20 g |
| Lactic acid | 0 g |
| Malic acid | 0.20 g |
| Oxalic acid | 0 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.30 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
- Pear, brown skin, unpeeled, rawFruit products and dishes
- Pear, canned in pear juiceFruit products and dishes
- Pear, canned in pear juice, drainedFruit products and dishes
- Pear, canned in pear juice, juice onlyFruit products and dishes
- Pear, green skin, unpeeled, rawFruit products and dishes
- Pear, nashi, unpeeled, rawFruit products and dishes
- Pear, Packham's triumph, unpeeled, rawFruit products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F006612. All values per 100g of edible portion.