- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Pork, belly, rind removed, baked, no added fat
Pork, belly, rind removed, baked, no added fat
Cooked pork from the belly of the carcase. Internal and external fat attached.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Estimated
Energy with dietary fibre
1,606kJ
Protein
27.4g
Fat, total
30.8g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
68.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in pork?
- Pork, belly, rind removed, baked, no added fat contains approximately 384 calories (1,606 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in pork?
- There are 27.4g of protein per 100g of pork, belly, rind removed, baked, no added fat.
- How much sugar is in pork?
- Pork, belly, rind removed, baked, no added fat contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in pork?
- Pork, belly, rind removed, baked, no added fat has 30.8g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 1,606 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 1,606 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 40.6 g |
| Protein | 27.4 g |
| Nitrogen | 4.4 g |
| Fat, total | 30.8 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Aluminium | 0 ug |
| Arsenic | 0 ug |
| Calcium | 8.0 mg |
| Copper | 0.07 mg |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.66 mg |
| Lead | 0 ug |
| Magnesium | 16.0 mg |
| Manganese | 0.0080 mg |
| Molybdenum | 0 ug |
| Phosphorus | 175 mg |
| Potassium | 294 mg |
| Selenium | 23.5 ug |
| Sodium | 68.0 mg |
| Zinc | 2.1 mg |
| Retinol | 16.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 16.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.51 mg |
| Riboflavin | 0.14 mg |
| Niacin | 5.4 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 3.8 mg |
| Niacin derived equivalents | 9.1 mg |
| Pantothenic acid | 0.81 mg |
| Pyridoxine | 0.11 mg |
| Cobalamin | 0.40 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 1.5 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.08 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 1.9 ug |
| Alpha tocopherol | 0.40 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.35 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0.03 g |
| C14 | 0.41 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 7.1 g |
| C17 | 0.12 g |
| C18 | 3.5 g |
| C20 | 0.06 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 11.2 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.82 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 12.0 g |
| C20:1 | 0.20 g |
| C22:1 | 0 g |
| C22:1w11 | 0 mg |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 13.0 g |
| C18:2w6 | 3.4 g |
| C18:3w3 | 0.26 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C18:4w3 | 0 mg |
| C20:2w6 | 117 mg |
| C20:3w3 | 29.4 mg |
| C20:3w6 | 0 mg |
| C20:4w6 | 58.7 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 29.4 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 29.4 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 3.9 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 58.7 mg |
| Total trans fatty acids | 58.7 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 220 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.3 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 71.0 mg |
Related Foods
- Pork, belly, rind removed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, crackling, roasted, saltedMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, fully-trimmed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, forequarter (chop, roast, neck), separable fat, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, forequarter chop, lean, BBQ'd, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F006860. All values per 100g of edible portion.