- Home
- Food Nutrition Tables
- Vegetable products and dishes
- Taro, peeled, fresh, boiled, drained
Taro, peeled, fresh, boiled, drained
Tuber vegetable with light brown rough skin and cream to pink flesh. Peeled and boiled in unsalted water, without added fat, then drained.
Vegetable products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
504kJ
Protein
2.0g
Fat, total
0.20g
Total dietary fibre
3.8g
Total sugars
1.2g
Sodium
6.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in taro?
- Taro, peeled, fresh, boiled, drained contains approximately 120 calories (504 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in taro?
- There are 2g of protein per 100g of taro, peeled, fresh, boiled, drained.
- How much sugar is in taro?
- Taro, peeled, fresh, boiled, drained contains 1.2g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in taro?
- Taro, peeled, fresh, boiled, drained has 0.2g of total fat per 100g.
- Is taro high in fibre?
- Taro, peeled, fresh, boiled, drained is a source of dietary fibre, providing 3.8g per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 504 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 474 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 66.6 g |
| Protein | 2.0 g |
| Nitrogen | 0.33 g |
| Fat, total | 0.20 g |
| Total dietary fibre | 3.8 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 25.2 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 25.2 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0.20 g |
| Glucose | 0.20 g |
| Sucrose | 0.80 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 1.2 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 24.0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 12.0 mg |
| Iodine | 0.60 ug |
| Iron | 0.72 mg |
| Magnesium | 20.0 mg |
| Phosphorus | 81.0 mg |
| Potassium | 290 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 6.0 mg |
| Zinc | 0.61 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 5.0 ug |
| Cystine plus cysteine | 39.0 mg |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 19.0 ug |
| Cryptoxanthin | 19.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 29.0 ug |
| Thiamin | 0.05 mg |
| Riboflavin | 0.02 mg |
| Niacin | 0.68 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.57 mg |
| Niacin derived equivalents | 1.3 mg |
| Pyridoxine | 0.19 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 43.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 43.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 43.0 ug |
| Vitamin C | 11.0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 2.4 mg |
| Vitamin E | 2.4 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C16 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| C18:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alanine | 70.0 mg |
| Arginine | 258 mg |
| Aspartic acid | 240 mg |
| Glutamic acid | 151 mg |
| Glycine | 61.0 mg |
| Histidine | 34.0 mg |
| Isoleucine | 48.0 mg |
| Leucine | 98.0 mg |
| Lysine | 64.0 mg |
| Methionine | 17.0 mg |
| Phenylalanine | 73.0 mg |
| Proline | 56.0 mg |
| Serine | 95.0 mg |
| Threonine | 53.0 mg |
| Tyrosine | 53.0 mg |
| Tryptophan | 34.0 mg |
| Valine | 64.0 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Citric acid | 0.20 g |
| Lactic acid | 0 g |
| Malic acid | 0.30 g |
| Oxalic acid | 0 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.1 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F009093. All values per 100g of edible portion.