- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Kangaroo, loin fillet, grilled, no added fat
Kangaroo, loin fillet, grilled, no added fat
Flesh from the loin portion of kangaroo, with all skin removed. Baked with no added fat.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
556kJ
Protein
30.1g
Fat, total
1.2g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
44.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in kangaroo?
- Kangaroo, loin fillet, grilled, no added fat contains approximately 133 calories (556 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in kangaroo?
- There are 30.1g of protein per 100g of kangaroo, loin fillet, grilled, no added fat.
- How much sugar is in kangaroo?
- Kangaroo, loin fillet, grilled, no added fat contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in kangaroo?
- Kangaroo, loin fillet, grilled, no added fat has 1.2g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 556 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 556 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 66.8 g |
| Protein | 30.1 g |
| Nitrogen | 4.9 g |
| Fat, total | 1.2 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 4.0 mg |
| Chloride | 70.0 mg |
| Copper | 0.24 mg |
| Fluoride | 0 ug |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 4.1 mg |
| Magnesium | 30.0 mg |
| Manganese | 0 mg |
| Phosphorus | 280 mg |
| Potassium | 390 mg |
| Selenium | 20.0 ug |
| Sodium | 44.0 mg |
| Zinc | 3.0 mg |
| Retinol | 7.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 9.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 12.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 12.0 ug |
| Thiamin | 0.23 mg |
| Riboflavin | 0.66 mg |
| Niacin | 4.8 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 4.2 mg |
| Niacin derived equivalents | 9.0 mg |
| Pantothenic acid | 0.58 mg |
| Pyridoxine | 0.80 mg |
| Cobalamin | 2.5 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0.20 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.13 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0.85 ug |
| Alpha tocopherol | 1.6 mg |
| Vitamin E | 1.6 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.01 g |
| C15 | 0.01 g |
| C16 | 0.20 g |
| C17 | 0.02 g |
| C18 | 0.13 g |
| C20 | 0 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0.38 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.01 g |
| C18:1 | 0.34 g |
| C20:1 | 0 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0.36 g |
| C18:2w6 | 0.18 g |
| C18:3w3 | 0.06 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 11.0 mg |
| C20:4w6 | 68.2 mg |
| C20:5w3 | 23.1 mg |
| C22:5w3 | 19.8 mg |
| C22:4w6 | 1.1 mg |
| C22:6w3 | 5.5 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.37 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 48.4 mg |
| Total trans fatty acids | 18.7 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 246 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.3 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 71.0 mg |
Related Foods
- Kangaroo, loin fillet, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Kangaroo, rump, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Kangaroo, rump, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Kangaroo, steak, as purchased, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Kangaroo, steak, as purchased, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Kangaroo, tail, cooked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Kangaroo, tail, rawMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F004786. All values per 100g of edible portion.