- Home
- Food Nutrition Tables
- Savoury sauces and condiments
- Sauce, rogan josh, commercial
Sauce, rogan josh, commercial
Commercially prepared Indian style Rogan Josh flavoured sauce. Commonly contains water, vegetable oil, salt, coriander, ginger, chilli, spices, gram flour and pepper.
Savoury sauces and condimentsSource: Analysed
Energy with dietary fibre
295kJ
Protein
1.5g
Fat, total
4.1g
Total dietary fibre
1.9g
Total sugars
3.1g
Sodium
508mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in sauce?
- Sauce, rogan josh, commercial contains approximately 71 calories (295 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in sauce?
- There are 1.5g of protein per 100g of sauce, rogan josh, commercial.
- How much sugar is in sauce?
- Sauce, rogan josh, commercial contains 3.1g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in sauce?
- Sauce, rogan josh, commercial has 4.1g of total fat per 100g.
- Is sauce high in fibre?
- Sauce, rogan josh, commercial contains 1.9g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 295 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 280 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 78.5 g |
| Protein | 1.5 g |
| Nitrogen | 0.24 g |
| Fat, total | 4.1 g |
| Total dietary fibre | 1.9 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 6.2 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 6.2 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 1.2 g |
| Glucose | 0.90 g |
| Sucrose | 1.0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 3.1 g |
| Added sugars | 1.8 g |
| Free sugars | 1.8 g |
| Starch | 3.1 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 28.0 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iodine | 5.1 ug |
| Iron | 1.1 mg |
| Magnesium | 20.0 mg |
| Manganese | 0.12 mg |
| Phosphorus | 19.0 mg |
| Potassium | 329 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 508 mg |
| Zinc | 0.28 mg |
| Retinol | 7.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 10.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 20.0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 20.0 ug |
| Thiamin | 0.06 mg |
| Riboflavin | 0.11 mg |
| Niacin | 0.90 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.17 mg |
| Niacin derived equivalents | 1.1 mg |
| Pyridoxine | 0.08 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 30.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 30.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 30.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0.90 mg |
| Vitamin E | 0.90 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0.02 g |
| C6 | 0.02 g |
| C8 | 0.12 g |
| C10 | 0.11 g |
| C12 | 0.67 g |
| C14 | 0.33 g |
| C15 | 0.01 g |
| C16 | 0.45 g |
| C17 | 0 g |
| C18 | 0.16 g |
| C20 | 0.01 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 1.9 g |
| C14:1 | 0.01 g |
| C16:1 | 0.02 g |
| C18:1 | 1.2 g |
| C20:1 | 0.02 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 1.2 g |
| C18:2w6 | 0.70 g |
| C18:3w3 | 0.09 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 0 mg |
| C20:4w6 | 0 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.79 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 25.2 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 10.0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 2.5 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 4.0 mg |
Related Foods
- Sauce, barbecue, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, butter chicken, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, cranberry, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, fish, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, hoi sin (hoisin), commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, oyster, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, pasta or simmer, commercial, low fatSavoury sauces and condiments
- Sauce, pasta, basil pesto, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, pasta, cheese or cream-based, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, pasta, tomato-based, commercial, heatedSavoury sauces and condiments
- Sauce, plum, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, salsa, tomato-based, commercialSavoury sauces and condiments
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F008055. All values per 100g of edible portion.