- Home
- Food Nutrition Tables
- Vegetable products and dishes
- Tomato, whole, canned in tomato juice, no added salt, undrained
Tomato, whole, canned in tomato juice, no added salt, undrained
Canned whole peeled tomatoes, packed in tomato juice with no added salt.
Vegetable products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
79.0kJ
Protein
0.90g
Fat, total
0g
Total dietary fibre
1.0g
Total sugars
3.0g
Sodium
10.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in tomato?
- Tomato, whole, canned in tomato juice, no added salt, undrained contains approximately 19 calories (79 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in tomato?
- There are 0.9g of protein per 100g of tomato, whole, canned in tomato juice, no added salt, undrained.
- How much sugar is in tomato?
- Tomato, whole, canned in tomato juice, no added salt, undrained contains 3g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in tomato?
- Tomato, whole, canned in tomato juice, no added salt, undrained has 0g of total fat per 100g.
- Is tomato high in fibre?
- Tomato, whole, canned in tomato juice, no added salt, undrained contains 1g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 79.0 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 71.0 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 94.0 g |
| Protein | 0.90 g |
| Nitrogen | 0.14 g |
| Fat, total | 0 g |
| Total dietary fibre | 1.0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 3.0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 3.0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 1.6 g |
| Glucose | 1.4 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 3.0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Aluminium | 110 ug |
| Arsenic | 0 ug |
| Cadmium | 0 ug |
| Calcium | 20.0 mg |
| Chromium | 9.8 ug |
| Copper | 0.09 mg |
| Iodine | 0.60 ug |
| Iron | 0.79 mg |
| Lead | 1.4 ug |
| Magnesium | 11.0 mg |
| Manganese | 0.09 mg |
| Molybdenum | 2.2 ug |
| Phosphorus | 20.0 mg |
| Potassium | 219 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 10.0 mg |
| Zinc | 0.14 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 62.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 369 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 369 ug |
| Thiamin | 0.01 mg |
| Riboflavin | 0.01 mg |
| Niacin | 0.30 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.09 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.39 mg |
| Pantothenic acid | 0.04 mg |
| Pyridoxine | 0.02 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 19.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 19.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 19.0 ug |
| Vitamin C | 5.0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 1.1 mg |
| Vitamin E | 1.1 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 6.0 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Acetic acid | 0 g |
| Citric acid | 0.50 g |
| Lactic acid | 0 g |
| Malic acid | 0.10 g |
| Oxalic acid | 0 g |
| Propionic acid | 0 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.60 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
- Tomato, cherry, rawVegetable products and dishes
- Tomato, common, rawVegetable products and dishes
- Tomato, paste, no added saltVegetable products and dishes
- Tomato, paste, with added saltVegetable products and dishes
- Tomato, puree, commercialVegetable products and dishes
- Tomato, sundriedVegetable products and dishes
- Tomato, whole, canned in tomato juice, drainedVegetable products and dishes
- Tomato, whole, canned in tomato juice, undrainedVegetable products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F010071. All values per 100g of edible portion.