- Home
- Food Nutrition Tables
- Snack foods
- Corn chips, plain, salted
Corn chips, plain, salted
Snack food product that consists of chips made from ground corn that is fried in vegetable oil, with added salt, but no added flavours.
Snack foodsSource: Analysed
Energy with dietary fibre
2,053kJ
Protein
7.5g
Fat, total
25.0g
Total dietary fibre
5.2g
Total sugars
0.60g
Sodium
420mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in corn chips?
- Corn chips, plain, salted contains approximately 491 calories (2,053 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in corn chips?
- There are 7.5g of protein per 100g of corn chips, plain, salted.
- How much sugar is in corn chips?
- Corn chips, plain, salted contains 0.6g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in corn chips?
- Corn chips, plain, salted has 25g of total fat per 100g.
- Is corn chips high in fibre?
- Corn chips, plain, salted is a source of dietary fibre, providing 5.2g per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 2,053 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 2,004 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 1.4 g |
| Protein | 7.5 g |
| Nitrogen | 1.2 g |
| Fat, total | 25.0 g |
| Total dietary fibre | 5.2 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 56.0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 56.0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0.60 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0.60 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 55.4 g |
| Resistant starch | 0.90 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Aluminium | 210 ug |
| Arsenic | 0 ug |
| Calcium | 130 mg |
| Copper | 0.13 mg |
| Fluoride | 0 ug |
| Iodine | 5.4 ug |
| Iron | 1.3 mg |
| Lead | 0 ug |
| Magnesium | 92.0 mg |
| Manganese | 0.43 mg |
| Molybdenum | 9.1 ug |
| Phosphorus | 255 mg |
| Potassium | 170 mg |
| Selenium | 1.4 ug |
| Sodium | 420 mg |
| Zinc | 1.5 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 11.0 ug |
| Biotin | 5.8 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 6.0 ug |
| Beta-carotene | 10.0 ug |
| Cryptoxanthin | 110 ug |
| Beta-carotene equivalents | 68.0 ug |
| Thiamin | 0.08 mg |
| Riboflavin | 0.03 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.80 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.80 mg |
| Pantothenic acid | 0.03 mg |
| Pyridoxine | 0.08 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 20.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 20.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 20.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 3.2 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0.30 mg |
| Gamma tocopherol | 4.5 mg |
| Vitamin E | 3.6 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.12 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 4.8 g |
| C17 | 0 g |
| C18 | 0.69 g |
| C20 | 0.07 g |
| C22 | 0.05 g |
| C24 | 0.02 g |
| Total saturated fatty acids | 5.8 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.05 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 11.4 g |
| C20:1 | 0.12 g |
| C22:1 | 0 g |
| C22:1w11 | 0 mg |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 11.5 g |
| C18:2w6 | 5.3 g |
| C18:3w3 | 0.96 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C18:4w3 | 0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 0 mg |
| C20:4w6 | 0 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 6.2 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 167 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 47.0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 2.0 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F003198. All values per 100g of edible portion.