- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Pork, forequarter chop, untrimmed, raw
Pork, forequarter chop, untrimmed, raw
Raw pork from the forequarter of the carcase, as purchased without removal of internal and external fat.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
785kJ
Protein
17.5g
Fat, total
13.2g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
68.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in pork?
- Pork, forequarter chop, untrimmed, raw contains approximately 188 calories (785 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in pork?
- There are 17.5g of protein per 100g of pork, forequarter chop, untrimmed, raw.
- How much sugar is in pork?
- Pork, forequarter chop, untrimmed, raw contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in pork?
- Pork, forequarter chop, untrimmed, raw has 13.2g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 785 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 785 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 67.3 g |
| Protein | 17.5 g |
| Nitrogen | 2.8 g |
| Fat, total | 13.2 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 18.0 mg |
| Chloride | 78.0 mg |
| Copper | 0.10 mg |
| Fluoride | 122 ug |
| Iodine | 0.80 ug |
| Iron | 1.1 mg |
| Magnesium | 19.0 mg |
| Manganese | 0 mg |
| Phosphorus | 182 mg |
| Potassium | 336 mg |
| Selenium | 9.6 ug |
| Sodium | 68.0 mg |
| Sulphur | 180 mg |
| Zinc | 2.6 mg |
| Retinol | 10.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 10.0 ug |
| Biotin | 4.1 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.65 mg |
| Riboflavin | 0.27 mg |
| Niacin | 3.8 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 3.5 mg |
| Niacin derived equivalents | 7.3 mg |
| Pantothenic acid | 1.0 mg |
| Pyridoxine | 0.56 mg |
| Cobalamin | 0.50 ug |
| Folate, natural | 37.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 37.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 37.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 1.4 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 1.4 ug |
| Alpha tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.06 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.18 g |
| C15 | 0.01 g |
| C16 | 3.1 g |
| C17 | 0.07 g |
| C18 | 1.6 g |
| C20 | 0.03 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 5.0 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.38 g |
| C18:1 | 5.2 g |
| C20:1 | 0.10 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 5.7 g |
| C18:2w6 | 1.4 g |
| C18:3w3 | 0.10 g |
| C18:3w6 | 15.3 mg |
| C20:2w6 | 41.1 mg |
| C20:3w3 | 12.4 mg |
| C20:3w6 | 8.5 mg |
| C20:4w6 | 73.2 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 17.1 mg |
| C22:4w6 | 5.7 mg |
| C22:6w3 | 30.5 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 1.7 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 47.6 mg |
| Total trans fatty acids | 59.2 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 205 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.0 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 68.0 mg |
Related Foods
- Pork, belly, rind removed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, belly, rind removed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, crackling, roasted, saltedMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, fully-trimmed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, forequarter (chop, roast, neck), separable fat, rawMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F006910. All values per 100g of edible portion.