- Home
- Food Nutrition Tables
- Fish and seafood products and dishes
- Trout, ocean, aquacultured, fillet, without skin, baked, no added fat
Trout, ocean, aquacultured, fillet, without skin, baked, no added fat
Uncooked ocean trout, produced in Australia by aquaculture that has been backed with no added fat.
Fish and seafood products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
1,651kJ
Protein
23.8g
Fat, total
33.7g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
338mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in trout?
- Trout, ocean, aquacultured, fillet, without skin, baked, no added fat contains approximately 395 calories (1,651 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in trout?
- There are 23.8g of protein per 100g of trout, ocean, aquacultured, fillet, without skin, baked, no added fat.
- How much sugar is in trout?
- Trout, ocean, aquacultured, fillet, without skin, baked, no added fat contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in trout?
- Trout, ocean, aquacultured, fillet, without skin, baked, no added fat has 33.7g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 1,651 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 1,651 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 37.4 g |
| Protein | 23.8 g |
| Nitrogen | 3.8 g |
| Fat, total | 33.7 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Antimony | 0.70 ug |
| Cadmium | 0.80 ug |
| Calcium | 100 mg |
| Chromium | 163 ug |
| Copper | 0.82 mg |
| Iodine | 18.9 ug |
| Iron | 0.47 mg |
| Lead | 0.70 ug |
| Magnesium | 44.0 mg |
| Manganese | 3.5 mg |
| Mercury | 5.9 ug |
| Molybdenum | 1.2 ug |
| Nickel | 37.0 ug |
| Phosphorus | 303 mg |
| Potassium | 399 mg |
| Selenium | 38.2 ug |
| Sodium | 338 mg |
| Sulphur | 315 mg |
| Tin | 0 ug |
| Zinc | 1.1 mg |
| Retinol | 9.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 9.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.20 mg |
| Riboflavin | 0.18 mg |
| Niacin | 4.5 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 4.5 mg |
| Niacin derived equivalents | 9.1 mg |
| Pyridoxine | 0.54 mg |
| Cobalamin | 2.3 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 1.0 mg |
| Cholecalciferol | 1.8 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.11 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 2.3 ug |
| Alpha tocopherol | 3.6 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0.40 mg |
| Vitamin E | 3.6 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C12 | 0.03 g |
| C13 | 0.01 g |
| C14 | 0.92 g |
| C15 | 0.08 g |
| C16 | 5.6 g |
| C17 | 0.09 g |
| C18 | 1.6 g |
| C20 | 0.06 g |
| C22 | 0.05 g |
| C24 | 0.05 g |
| Total saturated fatty acids | 8.6 g |
| C12:1 | 0 g |
| C14:1 | 0.04 g |
| C15:1 | 0 g |
| C16:1 | 2.4 g |
| C17:1 | 0.08 g |
| C18:1 | 10.3 g |
| C20:1 | 0.54 g |
| C22:1 | 0.05 g |
| C24:1 | 0.06 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 13.4 g |
| C16:2w4 | 45.9 mg |
| C16:3 | 0 g |
| C18:2w6 | 2.2 g |
| C18:3w3 | 0.26 g |
| C18:3w4 | 0.09 g |
| C18:3w6 | 40.3 mg |
| C18:4w1 | 0.05 g |
| C18:4w3 | 148 mg |
| C20:2 | 114 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3 | 0 mg |
| C20:3w3 | 20.6 mg |
| C20:3w6 | 80.0 mg |
| C20:4w3 | 187 mg |
| C20:4w6 | 286 mg |
| C20:5w3 | 1,536 mg |
| C21:5w3 | 0 g |
| C22:5w3 | 542 mg |
| C22:4w6 | 62.2 mg |
| C22:2 | 0 g |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:5w6 | 0.10 g |
| C22:6w3 | 2,428 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 8.1 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 4,505 mg |
| Total trans fatty acids | 152 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 267 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.5 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 149 mg |
Related Foods
- Trout, ocean, aquacultured, fillet, without skin, rawFish and seafood products and dishes
- Trout, ocean, aquacultured, fillet, without skin, steamed, no added fatFish and seafood products and dishes
- Trout, rainbow, aquacultured, baked, no added fatFish and seafood products and dishes
- Trout, rainbow, aquacultured, rawFish and seafood products and dishes
- Trout, rainbow, aquacultured, steamed, no added fatFish and seafood products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F009267. All values per 100g of edible portion.