- Home
- Food Nutrition Tables
- Fish and seafood products and dishes
- Whiting, King George, fillet, steamed, no added fat
Whiting, King George, fillet, steamed, no added fat
King george whiting flesh that has been steamed with no added fat.
Fish and seafood products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
437kJ
Protein
23.3g
Fat, total
1.1g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
69.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in whiting?
- Whiting, King George, fillet, steamed, no added fat contains approximately 104 calories (437 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in whiting?
- There are 23.3g of protein per 100g of whiting, king george, fillet, steamed, no added fat.
- How much sugar is in whiting?
- Whiting, King George, fillet, steamed, no added fat contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in whiting?
- Whiting, King George, fillet, steamed, no added fat has 1.1g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 437 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 437 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 73.4 g |
| Protein | 23.3 g |
| Nitrogen | 3.7 g |
| Fat, total | 1.1 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 19.0 mg |
| Chloride | 60.0 mg |
| Copper | 0.08 mg |
| Fluoride | 370 ug |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.30 mg |
| Magnesium | 29.0 mg |
| Manganese | 0.01 mg |
| Phosphorus | 252 mg |
| Potassium | 332 mg |
| Selenium | 68.0 ug |
| Sodium | 69.0 mg |
| Zinc | 0.90 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
| Biotin | 2.4 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 1.0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 1.0 ug |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 4.2 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 4.6 mg |
| Niacin derived equivalents | 8.8 mg |
| Pantothenic acid | 0.14 mg |
| Pyridoxine | 0.19 mg |
| Cobalamin | 1.4 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 1.0 mg |
| Cholecalciferol | 1.2 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.20 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 2.2 ug |
| Alpha tocopherol | 0.70 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.68 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.03 g |
| C15 | 0.01 g |
| C16 | 0.18 g |
| C17 | 0.01 g |
| C18 | 0.06 g |
| C20 | 0 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0.28 g |
| C14:1 | 0.01 g |
| C16:1 | 0.08 g |
| C18:1 | 0.10 g |
| C20:1 | 0 g |
| C22:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0.20 g |
| C18:2w6 | 0.02 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:4w6 | 91.6 mg |
| C20:5w3 | 76.2 mg |
| C22:5w3 | 35.4 mg |
| C22:6w3 | 70.8 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.29 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 182 mg |
| Total trans fatty acids | 15.3 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 268 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.1 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 104 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F009561. All values per 100g of edible portion.