- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Goat, all cuts, separable fat, baked, no added fat
Goat, all cuts, separable fat, baked, no added fat
Separable fat from various parts of the goat carcase, roasted.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
2,556kJ
Protein
10.0g
Fat, total
64.5g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
40.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in goat?
- Goat, all cuts, separable fat, baked, no added fat contains approximately 611 calories (2,556 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in goat?
- There are 10g of protein per 100g of goat, all cuts, separable fat, baked, no added fat.
- How much sugar is in goat?
- Goat, all cuts, separable fat, baked, no added fat contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in goat?
- Goat, all cuts, separable fat, baked, no added fat has 64.5g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 2,556 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 2,556 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 26.4 g |
| Protein | 10.0 g |
| Nitrogen | 1.6 g |
| Fat, total | 64.5 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 7.0 mg |
| Copper | 0.06 mg |
| Iodine | 11.0 ug |
| Iron | 1.3 mg |
| Magnesium | 12.0 mg |
| Manganese | 0.0080 mg |
| Phosphorus | 103 mg |
| Potassium | 175 mg |
| Selenium | 9.7 ug |
| Sodium | 40.0 mg |
| Zinc | 2.6 mg |
| Retinol | 42.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 42.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 7.0 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 1.4 mg |
| Niacin derived equivalents | 8.4 mg |
| Pyridoxine | 0.10 mg |
| Cobalamin | 3.0 ug |
| Folate, natural | 8.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 8.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 8.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 2.7 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.30 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 4.2 ug |
| Alpha tocopherol | 0.80 mg |
| Vitamin E | 0.80 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 1.5 g |
| C15 | 0.49 g |
| C16 | 13.7 g |
| C17 | 1.5 g |
| C18 | 15.5 g |
| C20 | 0.12 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 32.7 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 1.4 g |
| C17:1 | 0.74 g |
| C18:1 | 22.6 g |
| C20:1 | 0.06 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 24.8 g |
| C18:2w6 | 1.0 g |
| C18:3w3 | 0.22 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 0 mg |
| C20:4w6 | 0 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 123 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:2w6 | 61.5 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 1.4 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 123 mg |
| Total trans fatty acids | 1,844 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 81.0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.60 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 75.0 mg |
Related Foods
- Goat, all cuts, separable fat, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, forequarter, lean, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, forequarter, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, leg, lean, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, leg, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, loin, lean, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, loin, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, lean, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, lean, casseroled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, untrimmed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, untrimmed, casseroled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F004229. All values per 100g of edible portion.