- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Goat, loin, lean, baked, no added fat
Goat, loin, lean, baked, no added fat
Meat from the loin of the carcase, with all internal and external fat removed, roasted.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
612kJ
Protein
29.2g
Fat, total
3.1g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
84.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in goat?
- Goat, loin, lean, baked, no added fat contains approximately 146 calories (612 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in goat?
- There are 29.2g of protein per 100g of goat, loin, lean, baked, no added fat.
- How much sugar is in goat?
- Goat, loin, lean, baked, no added fat contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in goat?
- Goat, loin, lean, baked, no added fat has 3.1g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 612 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 612 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 67.6 g |
| Protein | 29.2 g |
| Nitrogen | 4.7 g |
| Fat, total | 3.1 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 16.0 mg |
| Copper | 0.09 mg |
| Iodine | 11.0 ug |
| Iron | 3.0 mg |
| Magnesium | 22.0 mg |
| Manganese | 0 mg |
| Phosphorus | 185 mg |
| Potassium | 320 mg |
| Selenium | 14.0 ug |
| Sodium | 84.0 mg |
| Zinc | 4.2 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.05 mg |
| Riboflavin | 0.04 mg |
| Niacin | 4.1 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 4.4 mg |
| Niacin derived equivalents | 8.5 mg |
| Pantothenic acid | 0.10 mg |
| Pyridoxine | 0.02 mg |
| Cobalamin | 2.3 ug |
| Folate, natural | 23.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 23.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 23.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0.20 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.40 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 2.2 ug |
| Alpha tocopherol | 0 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.05 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.05 g |
| C15 | 0.01 g |
| C16 | 0.63 g |
| C17 | 0.05 g |
| C18 | 0.71 g |
| C20 | 0.01 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 1.5 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.06 g |
| C17:1 | 0.02 g |
| C18:1 | 0.99 g |
| C20:1 | 0.02 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 1.1 g |
| C18:2w6 | 0.06 g |
| C18:3w3 | 0.03 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 5.7 mg |
| C20:4w6 | 46.9 mg |
| C20:5w3 | 17.0 mg |
| C22:5w3 | 31.2 mg |
| C22:4w6 | 2.8 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 5.7 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.21 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 54.0 mg |
| Total trans fatty acids | 123 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alanine | 1,374 mg |
| Arginine | 1,661 mg |
| Aspartic acid | 2,200 mg |
| Glutamic acid | 3,711 mg |
| Glycine | 1,315 mg |
| Histidine | 700 mg |
| Isoleucine | 1,107 mg |
| Leucine | 1,970 mg |
| Lysine | 2,155 mg |
| Methionine | 636 mg |
| Phenylalanine | 1,011 mg |
| Proline | 1,100 mg |
| Serine | 934 mg |
| Threonine | 1,081 mg |
| Tyrosine | 824 mg |
| Tryptophan | 256 mg |
| Valine | 1,170 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.0 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 98.0 mg |
Related Foods
- Goat, all cuts, separable fat, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, all cuts, separable fat, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, forequarter, lean, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, forequarter, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, leg, lean, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, leg, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, loin, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, lean, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, lean, casseroled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, untrimmed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, untrimmed, casseroled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F004236. All values per 100g of edible portion.