- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Goat, forequarter, lean, raw
Goat, forequarter, lean, raw
Raw meat from the fore portion of the carcase. Lean muscle meat only, with all possible internal and external separable fat removed.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
432kJ
Protein
21.6g
Fat, total
1.8g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
74.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in goat?
- Goat, forequarter, lean, raw contains approximately 103 calories (432 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in goat?
- There are 21.6g of protein per 100g of goat, forequarter, lean, raw.
- How much sugar is in goat?
- Goat, forequarter, lean, raw contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in goat?
- Goat, forequarter, lean, raw has 1.8g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 432 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 432 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 74.6 g |
| Protein | 21.6 g |
| Nitrogen | 3.5 g |
| Fat, total | 1.8 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 10.0 mg |
| Copper | 0.08 mg |
| Iodine | 11.0 ug |
| Iron | 2.4 mg |
| Magnesium | 20.0 mg |
| Manganese | 0 mg |
| Phosphorus | 180 mg |
| Potassium | 315 mg |
| Selenium | 11.5 ug |
| Sodium | 74.0 mg |
| Zinc | 5.1 mg |
| Retinol | 6.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 6.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.12 mg |
| Riboflavin | 0.08 mg |
| Niacin | 3.2 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 3.2 mg |
| Niacin derived equivalents | 6.4 mg |
| Pantothenic acid | 0.36 mg |
| Pyridoxine | 0.04 mg |
| Cobalamin | 1.3 ug |
| Folate, natural | 32.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 32.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 32.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0.11 ug |
| Ergocalciferol | 0.06 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.11 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0.02 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0.82 ug |
| Alpha tocopherol | 1.3 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 1.3 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.03 g |
| C15 | 0.01 g |
| C16 | 0.36 g |
| C17 | 0.02 g |
| C18 | 0.32 g |
| C20 | 0 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0.75 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.04 g |
| C17:1 | 0.02 g |
| C18:1 | 0.69 g |
| C20:1 | 0 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0.75 g |
| C18:2w6 | 0.05 g |
| C18:3w3 | 0.01 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 1.7 mg |
| C20:4w6 | 26.7 mg |
| C20:5w3 | 9.2 mg |
| C22:5w3 | 15.8 mg |
| C22:4w6 | 0.83 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 3.3 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.12 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 28.4 mg |
| Total trans fatty acids | 82.1 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alanine | 1,204 mg |
| Arginine | 1,576 mg |
| Aspartic acid | 1,965 mg |
| Glutamic acid | 3,414 mg |
| Glycine | 1,056 mg |
| Histidine | 619 mg |
| Isoleucine | 1,000 mg |
| Leucine | 1,785 mg |
| Lysine | 1,949 mg |
| Methionine | 581 mg |
| Phenylalanine | 911 mg |
| Proline | 961 mg |
| Serine | 835 mg |
| Threonine | 959 mg |
| Tyrosine | 755 mg |
| Tryptophan | 189 mg |
| Valine | 1,064 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.0 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 72.0 mg |
Related Foods
- Goat, all cuts, separable fat, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, all cuts, separable fat, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, forequarter, lean, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, leg, lean, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, leg, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, loin, lean, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, loin, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, lean, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, lean, casseroled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, untrimmed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Goat, meat, all cuts, untrimmed, casseroled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F004233. All values per 100g of edible portion.