- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Pork, loin chop, untrimmed, raw
Pork, loin chop, untrimmed, raw
Raw pork from the lumbar part of loin, as purchased without removal of internal and external separable fat.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
705kJ
Protein
21.5g
Fat, total
9.2g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
49.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in pork?
- Pork, loin chop, untrimmed, raw contains approximately 168 calories (705 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in pork?
- There are 21.5g of protein per 100g of pork, loin chop, untrimmed, raw.
- How much sugar is in pork?
- Pork, loin chop, untrimmed, raw contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in pork?
- Pork, loin chop, untrimmed, raw has 9.2g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 705 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 705 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 68.6 g |
| Protein | 21.5 g |
| Nitrogen | 3.4 g |
| Fat, total | 9.2 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 11.0 mg |
| Chloride | 59.0 mg |
| Copper | 0.05 mg |
| Fluoride | 34.7 ug |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.44 mg |
| Magnesium | 24.0 mg |
| Manganese | 0.0080 mg |
| Phosphorus | 206 mg |
| Potassium | 391 mg |
| Selenium | 0.70 ug |
| Sodium | 49.0 mg |
| Sulphur | 201 mg |
| Zinc | 1.2 mg |
| Retinol | 2.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 2.0 ug |
| Biotin | 2.6 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.69 mg |
| Riboflavin | 0.14 mg |
| Niacin | 6.3 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 4.3 mg |
| Niacin derived equivalents | 10.5 mg |
| Pantothenic acid | 0.72 mg |
| Pyridoxine | 0.31 mg |
| Cobalamin | 0.30 ug |
| Folate, natural | 32.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 32.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 32.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0.89 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.12 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 1.5 ug |
| Alpha tocopherol | 0.20 mg |
| Vitamin E | 0.19 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.12 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 2.2 g |
| C17 | 0.05 g |
| C18 | 1.2 g |
| C20 | 0.01 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 3.5 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.22 g |
| C17:1 | 0.01 g |
| C18:1 | 3.8 g |
| C20:1 | 0.07 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 4.1 g |
| C18:2w6 | 0.78 g |
| C18:3w3 | 0.04 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C20:2w6 | 39.0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 5.8 mg |
| C20:4w6 | 48.5 mg |
| C20:5w3 | 3.2 mg |
| C22:5w3 | 6.6 mg |
| C22:4w6 | 5.8 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 5.1 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.94 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 14.9 mg |
| Total trans fatty acids | 41.9 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 251 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.1 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 48.0 mg |
Related Foods
- Pork, belly, rind removed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, belly, rind removed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, crackling, roasted, saltedMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, fully-trimmed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, forequarter (chop, roast, neck), separable fat, rawMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F006993. All values per 100g of edible portion.