- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Pork, loin roast, untrimmed, raw
Pork, loin roast, untrimmed, raw
Raw pork from the midsection of the carcase, as purchased without removal of internal and external fat.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
943kJ
Protein
19.9g
Fat, total
16.4g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
47.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in pork?
- Pork, loin roast, untrimmed, raw contains approximately 225 calories (943 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in pork?
- There are 19.9g of protein per 100g of pork, loin roast, untrimmed, raw.
- How much sugar is in pork?
- Pork, loin roast, untrimmed, raw contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in pork?
- Pork, loin roast, untrimmed, raw has 16.4g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 943 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 943 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 63.5 g |
| Protein | 19.9 g |
| Nitrogen | 3.2 g |
| Fat, total | 16.4 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 6.0 mg |
| Chloride | 58.0 mg |
| Copper | 0.04 mg |
| Fluoride | 4.7 ug |
| Iodine | 0.80 ug |
| Iron | 0.36 mg |
| Magnesium | 21.0 mg |
| Manganese | 0.0050 mg |
| Phosphorus | 196 mg |
| Potassium | 313 mg |
| Selenium | 21.0 ug |
| Sodium | 47.0 mg |
| Sulphur | 188 mg |
| Zinc | 1.3 mg |
| Retinol | 5.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 5.0 ug |
| Biotin | 3.1 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.63 mg |
| Riboflavin | 0.12 mg |
| Niacin | 7.6 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 4.0 mg |
| Niacin derived equivalents | 11.5 mg |
| Pantothenic acid | 0.79 mg |
| Pyridoxine | 0.11 mg |
| Cobalamin | 0.60 ug |
| Folate, natural | 31.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 31.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 31.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 1.4 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 1.4 ug |
| Alpha tocopherol | 0.20 mg |
| Vitamin E | 0.20 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.21 g |
| C15 | 0.01 g |
| C16 | 3.7 g |
| C17 | 0.10 g |
| C18 | 2.0 g |
| C20 | 0.01 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 6.1 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.38 g |
| C17:1 | 0.01 g |
| C18:1 | 6.5 g |
| C20:1 | 0.12 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 7.0 g |
| C18:2w6 | 2.0 g |
| C18:3w3 | 0.14 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C20:2w6 | 76.0 mg |
| C20:3w3 | 15.5 mg |
| C20:3w6 | 4.9 mg |
| C20:4w6 | 53.8 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 18.8 mg |
| C22:4w6 | 4.9 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 17.1 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 2.3 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 35.9 mg |
| Total trans fatty acids | 76.0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 232 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.0 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 44.0 mg |
Related Foods
- Pork, belly, rind removed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, belly, rind removed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, crackling, roasted, saltedMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, fully-trimmed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, forequarter (chop, roast, neck), separable fat, rawMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F007030. All values per 100g of edible portion.