- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Pork, medallion or loin steak, separable fat, raw
Pork, medallion or loin steak, separable fat, raw
Raw internal and external separable fat from the midsection of the carcase.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
2,642kJ
Protein
6.3g
Fat, total
68.5g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
22.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in pork?
- Pork, medallion or loin steak, separable fat, raw contains approximately 631 calories (2,642 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in pork?
- There are 6.3g of protein per 100g of pork, medallion or loin steak, separable fat, raw.
- How much sugar is in pork?
- Pork, medallion or loin steak, separable fat, raw contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in pork?
- Pork, medallion or loin steak, separable fat, raw has 68.5g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 2,642 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 2,642 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 26.4 g |
| Protein | 6.3 g |
| Nitrogen | 1.0 g |
| Fat, total | 68.5 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 5.0 mg |
| Chloride | 50.0 mg |
| Copper | 0.02 mg |
| Fluoride | 25.0 ug |
| Iodine | 0.80 ug |
| Iron | 0.48 mg |
| Magnesium | 8.0 mg |
| Manganese | 0.0040 mg |
| Phosphorus | 91.0 mg |
| Potassium | 150 mg |
| Selenium | 5.9 ug |
| Sodium | 22.0 mg |
| Sulphur | 50.0 mg |
| Zinc | 0.48 mg |
| Retinol | 30.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 30.0 ug |
| Biotin | 8.8 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.21 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 3.7 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 1.3 mg |
| Niacin derived equivalents | 5.0 mg |
| Pantothenic acid | 0.50 mg |
| Pyridoxine | 0.15 mg |
| Cobalamin | 0.90 ug |
| Folate, natural | 11.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 11.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 11.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 5.5 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 5.5 ug |
| Alpha tocopherol | 0.40 mg |
| Vitamin E | 0.36 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.72 g |
| C15 | 0.06 g |
| C16 | 15.1 g |
| C17 | 0.20 g |
| C18 | 8.0 g |
| C20 | 0 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 24.1 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 1.5 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 28.1 g |
| C20:1 | 0.52 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0.13 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 30.2 g |
| C18:2w6 | 6.1 g |
| C18:3w3 | 0.39 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C20:2w6 | 261 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 0 mg |
| C20:4w6 | 65.3 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 6.8 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 326 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 74.0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.40 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 38.0 mg |
Related Foods
- Pork, belly, rind removed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, belly, rind removed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, crackling, roasted, saltedMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, fully-trimmed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, forequarter (chop, roast, neck), separable fat, rawMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F007046. All values per 100g of edible portion.