- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Pork, scotch roast, untrimmed, raw
Pork, scotch roast, untrimmed, raw
Raw pork from the forequarter of the carcase, as purchased without removal of internal and external fat.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
893kJ
Protein
18.9g
Fat, total
15.4g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
46.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in pork?
- Pork, scotch roast, untrimmed, raw contains approximately 213 calories (893 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in pork?
- There are 18.9g of protein per 100g of pork, scotch roast, untrimmed, raw.
- How much sugar is in pork?
- Pork, scotch roast, untrimmed, raw contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in pork?
- Pork, scotch roast, untrimmed, raw has 15.4g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 893 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 893 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 66.9 g |
| Protein | 18.9 g |
| Nitrogen | 3.0 g |
| Fat, total | 15.4 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 5.0 mg |
| Chloride | 70.0 mg |
| Copper | 0.06 mg |
| Fluoride | 45.5 ug |
| Iodine | 0.80 ug |
| Iron | 0.74 mg |
| Magnesium | 18.0 mg |
| Manganese | 0.01 mg |
| Phosphorus | 201 mg |
| Potassium | 326 mg |
| Selenium | 11.7 ug |
| Sodium | 46.0 mg |
| Sulphur | 184 mg |
| Zinc | 2.4 mg |
| Retinol | 3.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 3.0 ug |
| Biotin | 3.5 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.59 mg |
| Riboflavin | 0.17 mg |
| Niacin | 8.6 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 3.8 mg |
| Niacin derived equivalents | 12.3 mg |
| Pantothenic acid | 0.98 mg |
| Pyridoxine | 0.33 mg |
| Cobalamin | 0.70 ug |
| Folate, natural | 11.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 11.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 11.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 1.3 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 1.3 ug |
| Alpha tocopherol | 0.30 mg |
| Vitamin E | 0.27 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.22 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 3.7 g |
| C17 | 0.08 g |
| C18 | 2.1 g |
| C20 | 0.01 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 6.1 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.38 g |
| C17:1 | 0.01 g |
| C18:1 | 6.2 g |
| C20:1 | 0.11 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 6.7 g |
| C18:2w6 | 1.3 g |
| C18:3w3 | 0.08 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C20:2w6 | 57.8 mg |
| C20:3w3 | 5.7 mg |
| C20:3w6 | 11.4 mg |
| C20:4w6 | 68.5 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 17.1 mg |
| C22:4w6 | 11.4 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 11.4 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 1.6 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 28.5 mg |
| Total trans fatty acids | 75.4 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 220 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.90 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 50.0 mg |
Related Foods
- Pork, belly, rind removed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, belly, rind removed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, crackling, roasted, saltedMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, fully-trimmed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, forequarter (chop, roast, neck), separable fat, rawMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F007089. All values per 100g of edible portion.