- Home
- Food Nutrition Tables
- Savoury sauces and condiments
- Dressing, French or Italian, regular fat, commercial
Dressing, French or Italian, regular fat, commercial
Commercially prepared thin sauce used to dress salads. Major ingredients include water, vegetable oil, sugar, vinegar, garlic and spices.
Savoury sauces and condimentsSource: Analysed
Energy with dietary fibre
948kJ
Protein
0.10g
Fat, total
19.6g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
11.4g
Sodium
970mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in dressing?
- Dressing, French or Italian, regular fat, commercial contains approximately 227 calories (948 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in dressing?
- There are 0.1g of protein per 100g of dressing, french or italian, regular fat, commercial.
- How much sugar is in dressing?
- Dressing, French or Italian, regular fat, commercial contains 11.4g of total sugars per 100g, making it moderate in sugar.
- How much fat is in dressing?
- Dressing, French or Italian, regular fat, commercial has 19.6g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 948 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 948 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 61.5 g |
| Protein | 0.10 g |
| Nitrogen | 0.02 g |
| Fat, total | 19.6 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 11.7 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 11.7 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 5.3 g |
| Glucose | 6.0 g |
| Sucrose | 0.10 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 11.4 g |
| Added sugars | 11.4 g |
| Free sugars | 11.4 g |
| Starch | 0.30 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 0 mg |
| Chloride | 2,630 mg |
| Copper | 0 mg |
| Fluoride | 40.0 ug |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 0 mg |
| Manganese | 0 mg |
| Phosphorus | 0 mg |
| Potassium | 0 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 970 mg |
| Sulphur | 12.0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
| Biotin | 0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.07 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.02 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.02 mg |
| Pantothenic acid | 0 mg |
| Pyridoxine | 0 mg |
| Cobalamin | 0.10 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 7.8 mg |
| Vitamin E | 7.8 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.02 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 1.2 g |
| C17 | 0.01 g |
| C18 | 0.61 g |
| C20 | 0.04 g |
| C22 | 0.12 g |
| C24 | 0.04 g |
| Total saturated fatty acids | 2.0 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.02 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 5.3 g |
| C20:1 | 0.03 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 5.4 g |
| C18:2w6 | 11.1 g |
| C18:3w3 | 0.04 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 0 mg |
| C20:4w6 | 0 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 11.1 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 37.5 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 1.0 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Acetic acid | 1.4 g |
| Citric acid | 1.1 g |
| Lactic acid | 0 g |
| Malic acid | 0 g |
| Oxalic acid | 0 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 4.4 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F003607. All values per 100g of edible portion.