- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Meatball or rissole, beef mince, commercial, raw
Meatball or rissole, beef mince, commercial, raw
Raw commercial meatball or rissole containing minced meat, onion, salt, sugar and spices.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
920kJ
Protein
15.5g
Fat, total
16.3g
Total dietary fibre
1.0g
Total sugars
0.30g
Sodium
530mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in meatball or rissole?
- Meatball or rissole, beef mince, commercial, raw contains approximately 220 calories (920 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in meatball or rissole?
- There are 15.5g of protein per 100g of meatball or rissole, beef mince, commercial, raw.
- How much sugar is in meatball or rissole?
- Meatball or rissole, beef mince, commercial, raw contains 0.3g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in meatball or rissole?
- Meatball or rissole, beef mince, commercial, raw has 16.3g of total fat per 100g.
- Is meatball or rissole high in fibre?
- Meatball or rissole, beef mince, commercial, raw contains 1g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 920 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 912 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 64.2 g |
| Protein | 15.5 g |
| Nitrogen | 2.5 g |
| Fat, total | 16.3 g |
| Total dietary fibre | 1.0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 2.0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 2.0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0.30 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0.30 g |
| Added sugars | 0.30 g |
| Free sugars | 0.30 g |
| Starch | 1.7 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Aluminium | 98.0 ug |
| Arsenic | 3.1 ug |
| Calcium | 11.0 mg |
| Copper | 0.05 mg |
| Iodine | 3.2 ug |
| Iron | 1.7 mg |
| Lead | 0 ug |
| Magnesium | 18.0 mg |
| Manganese | 0.05 mg |
| Molybdenum | 6.1 ug |
| Phosphorus | 160 mg |
| Potassium | 260 mg |
| Selenium | 9.1 ug |
| Sodium | 530 mg |
| Zinc | 3.3 mg |
| Retinol | 12.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 12.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.11 mg |
| Niacin | 3.3 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 2.0 mg |
| Niacin derived equivalents | 5.3 mg |
| Pantothenic acid | 0.42 mg |
| Pyridoxine | 0.22 mg |
| Cobalamin | 2.1 ug |
| Folate, natural | 13.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 13.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 13.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0.15 ug |
| Ergocalciferol | 0.15 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.14 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0.05 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 1.2 ug |
| Alpha tocopherol | 0.90 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.90 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0.02 g |
| C14 | 0.52 g |
| C15 | 0.09 g |
| C16 | 4.1 g |
| C17 | 0.26 g |
| C18 | 2.6 g |
| C20 | 0.02 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 7.6 g |
| C14:1 | 0.12 g |
| C16:1 | 0.63 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 5.9 g |
| C20:1 | 0.03 g |
| C22:1 | 0 g |
| C22:1w11 | 0 mg |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 6.7 g |
| C18:2w6 | 0.28 g |
| C18:3w3 | 0.06 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C18:4w3 | 0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 0 mg |
| C20:4w6 | 30.6 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 30.6 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.40 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 30.6 mg |
| Total trans fatty acids | 306 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 120 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Acetic acid | 0.20 g |
| Citric acid | 0 g |
| Lactic acid | 0.50 g |
| Malic acid | 0 g |
| Propionic acid | 0 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 2.0 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 48.0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F010944. All values per 100g of edible portion.