- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Pork, rump steak, lean, fried, no added fat
Pork, rump steak, lean, fried, no added fat
Cooked lean muscle meat from the hind portion of the carcase. Fried to an internal temperature of 70 degrees celsius with a small amount of pork fat. All possible internal and external separable fat removed.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
627kJ
Protein
28.6g
Fat, total
3.8g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
52.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in pork?
- Pork, rump steak, lean, fried, no added fat contains approximately 150 calories (627 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in pork?
- There are 28.6g of protein per 100g of pork, rump steak, lean, fried, no added fat.
- How much sugar is in pork?
- Pork, rump steak, lean, fried, no added fat contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in pork?
- Pork, rump steak, lean, fried, no added fat has 3.8g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 627 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 627 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 65.7 g |
| Protein | 28.6 g |
| Nitrogen | 4.6 g |
| Fat, total | 3.8 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Arsenic | 1.2 ug |
| Cadmium | 0.10 ug |
| Calcium | 5.0 mg |
| Chromium | 0.30 ug |
| Chloride | 50.0 mg |
| Copper | 0.09 mg |
| Fluoride | 0 ug |
| Iodine | 0.80 ug |
| Iron | 0.94 mg |
| Lead | 0.20 ug |
| Magnesium | 26.0 mg |
| Manganese | 0.01 mg |
| Mercury | 0 ug |
| Molybdenum | 1.2 ug |
| Nickel | 1.0 ug |
| Phosphorus | 250 mg |
| Potassium | 380 mg |
| Selenium | 28.8 ug |
| Sodium | 52.0 mg |
| Sulphur | 260 mg |
| Zinc | 2.4 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
| Biotin | 3.1 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 1.1 mg |
| Riboflavin | 0.07 mg |
| Niacin | 5.3 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 5.7 mg |
| Niacin derived equivalents | 11.0 mg |
| Pantothenic acid | 1.4 mg |
| Pyridoxine | 0.60 mg |
| Cobalamin | 0.40 ug |
| Folate, natural | 27.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 27.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 27.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0.40 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0.40 ug |
| Alpha tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.04 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 0.79 g |
| C17 | 0.01 g |
| C18 | 0.40 g |
| C20 | 0 g |
| C22 | 0.01 g |
| C24 | 0.01 g |
| Total saturated fatty acids | 1.3 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.10 g |
| C17:1 | 0.02 g |
| C18:1 | 1.3 g |
| C20:1 | 0.02 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 1.5 g |
| C18:2w6 | 0.48 g |
| C18:3w3 | 0.02 g |
| C18:3w6 | 3.5 mg |
| C20:2w6 | 13.8 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 17.3 mg |
| C20:4w6 | 118 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 20.8 mg |
| C22:4w6 | 13.8 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 10.4 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.70 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 31.1 mg |
| Total trans fatty acids | 13.8 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 334 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.4 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 57.0 mg |
Related Foods
- Pork, belly, rind removed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, belly, rind removed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, butterfly steak, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, crackling, roasted, saltedMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, diced, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, fully-trimmed, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, fillet, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Pork, forequarter (chop, roast, neck), separable fat, rawMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F007084. All values per 100g of edible portion.