- Home
- Food Nutrition Tables
- Savoury sauces and condiments
- Sauce, Worcestershire, commercial
Sauce, Worcestershire, commercial
Commercially prepared fermented liquid condiment made with vinegar, molasses, golden syrup, salt, water, spices, soy sauce, pepper, tamarinds, anchovies, lemon oil, onion and garlic powder.
Savoury sauces and condimentsSource: Analysed
Energy with dietary fibre
311kJ
Protein
1.3g
Fat, total
0.20g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
16.9g
Sodium
1,060mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in sauce?
- Sauce, Worcestershire, commercial contains approximately 74 calories (311 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in sauce?
- There are 1.3g of protein per 100g of sauce, worcestershire, commercial.
- How much sugar is in sauce?
- Sauce, Worcestershire, commercial contains 16.9g of total sugars per 100g, making it relatively high in sugar.
- How much fat is in sauce?
- Sauce, Worcestershire, commercial has 0.2g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 311 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 311 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 73.3 g |
| Protein | 1.3 g |
| Nitrogen | 0.20 g |
| Fat, total | 0.20 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 17.6 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 17.6 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 6.8 g |
| Glucose | 6.3 g |
| Sucrose | 3.8 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 16.9 g |
| Added sugars | 15.6 g |
| Free sugars | 15.6 g |
| Starch | 0.70 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 160 mg |
| Chloride | 2,040 mg |
| Copper | 0.14 mg |
| Fluoride | 1.0 ug |
| Iodine | 1.0 ug |
| Iron | 3.7 mg |
| Magnesium | 83.0 mg |
| Manganese | 0.68 mg |
| Phosphorus | 23.0 mg |
| Potassium | 890 mg |
| Selenium | 4.0 ug |
| Sodium | 1,060 mg |
| Sulphur | 150 mg |
| Zinc | 0.40 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 1.0 ug |
| Biotin | 26.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 8.0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 8.0 ug |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.13 mg |
| Niacin | 0.40 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.24 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.64 mg |
| Pantothenic acid | 0.58 mg |
| Pyridoxine | 0.61 mg |
| Cobalamin | 0.10 ug |
| Folate, natural | 2.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 2.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 2.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0.10 mg |
| Vitamin E | 0.12 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 0.03 g |
| C17 | 0 g |
| C18 | 0.01 g |
| C20 | 0 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0.04 g |
| C14:1 | 0 g |
| C15:1 | 0 g |
| C16:1 | 0 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 0.07 g |
| C20:1 | 0 g |
| C22:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0.08 g |
| C18:2w6 | 0.04 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:4w6 | 0.55 mg |
| C20:5w3 | 3.9 mg |
| C22:5w3 | 0.37 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 12.5 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.06 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 16.7 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 14.0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 5.0 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
- Sauce, barbecue, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, butter chicken, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, cranberry, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, fish, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, hoi sin (hoisin), commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, oyster, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, pasta or simmer, commercial, low fatSavoury sauces and condiments
- Sauce, pasta, basil pesto, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, pasta, cheese or cream-based, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, pasta, tomato-based, commercial, heatedSavoury sauces and condiments
- Sauce, plum, commercialSavoury sauces and condiments
- Sauce, rogan josh, commercialSavoury sauces and condiments
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F008094. All values per 100g of edible portion.