- Home
- Food Nutrition Tables
- Vegetable products and dishes
- Spinach, Mature English, fresh, boiled, drained
Spinach, Mature English, fresh, boiled, drained
Leafy vegetable, with vivid green, slightly crinkled leaves on fine stems. Boiled in unsalted water, without added fat, then drained.
Vegetable products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
97.0kJ
Protein
2.8g
Fat, total
0.40g
Total dietary fibre
2.9g
Total sugars
0.70g
Sodium
23.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in spinach?
- Spinach, Mature English, fresh, boiled, drained contains approximately 23 calories (97 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in spinach?
- There are 2.8g of protein per 100g of spinach, mature english, fresh, boiled, drained.
- How much sugar is in spinach?
- Spinach, Mature English, fresh, boiled, drained contains 0.7g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in spinach?
- Spinach, Mature English, fresh, boiled, drained has 0.4g of total fat per 100g.
- Is spinach high in fibre?
- Spinach, Mature English, fresh, boiled, drained contains 2.9g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 97.0 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 74.0 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 91.7 g |
| Protein | 2.8 g |
| Nitrogen | 0.45 g |
| Fat, total | 0.40 g |
| Total dietary fibre | 2.9 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0.70 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0.70 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0.20 g |
| Glucose | 0.50 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0.70 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 59.0 mg |
| Chloride | 200 mg |
| Copper | 0.05 mg |
| Fluoride | 0 ug |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 3.6 mg |
| Magnesium | 76.0 mg |
| Manganese | 0.92 mg |
| Phosphorus | 46.0 mg |
| Potassium | 570 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 23.0 mg |
| Zinc | 0.67 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 366 ug |
| Biotin | 2.9 ug |
| Cystine plus cysteine | 47.0 mg |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 61.0 ug |
| Beta-carotene | 2,146 ug |
| Cryptoxanthin | 39.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 2,196 ug |
| Thiamin | 0.06 mg |
| Riboflavin | 0.17 mg |
| Niacin | 0.40 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.69 mg |
| Niacin derived equivalents | 1.2 mg |
| Pantothenic acid | 0 mg |
| Pyridoxine | 0.14 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 78.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 78.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 78.0 ug |
| Vitamin C | 17.0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 1.4 mg |
| Vitamin E | 1.4 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alanine | 146 mg |
| Arginine | 143 mg |
| Aspartic acid | 274 mg |
| Glutamic acid | 289 mg |
| Glycine | 147 mg |
| Histidine | 60.0 mg |
| Isoleucine | 112 mg |
| Leucine | 210 mg |
| Lysine | 151 mg |
| Methionine | 42.0 mg |
| Phenylalanine | 129 mg |
| Proline | 108 mg |
| Serine | 126 mg |
| Threonine | 127 mg |
| Tyrosine | 101 mg |
| Tryptophan | 41.0 mg |
| Valine | 149 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Citric acid | 0 g |
| Lactic acid | 0 g |
| Malic acid | 0.10 g |
| Oxalic acid | 0.30 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.9 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F008760. All values per 100g of edible portion.