- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Chicken, nugget, purchased frozen, baked, no added fat
Chicken, nugget, purchased frozen, baked, no added fat
Processed chicken lightly coated and crumbed. Cooked with or without added fat according to label instructions.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
1,124kJ
Protein
14.1g
Fat, total
15.2g
Total dietary fibre
1.6g
Total sugars
0.80g
Sodium
610mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in chicken?
- Chicken, nugget, purchased frozen, baked, no added fat contains approximately 269 calories (1,124 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in chicken?
- There are 14.1g of protein per 100g of chicken, nugget, purchased frozen, baked, no added fat.
- How much sugar is in chicken?
- Chicken, nugget, purchased frozen, baked, no added fat contains 0.8g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in chicken?
- Chicken, nugget, purchased frozen, baked, no added fat has 15.2g of total fat per 100g.
- Is chicken high in fibre?
- Chicken, nugget, purchased frozen, baked, no added fat contains 1.6g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 1,124 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 1,111 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 48.4 g |
| Protein | 14.1 g |
| Nitrogen | 2.3 g |
| Fat, total | 15.2 g |
| Total dietary fibre | 1.6 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 17.8 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 17.8 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0.60 g |
| Maltose | 0.30 g |
| Lactose | 0 g |
| Galactose | 0 g |
| Total sugars | 0.80 g |
| Added sugars | 0.60 g |
| Free sugars | 0.60 g |
| Starch | 17.0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Aluminium | 1,400 ug |
| Arsenic | 1.9 ug |
| Calcium | 12.0 mg |
| Chromium | 6.6 ug |
| Copper | 0.07 mg |
| Iodine | 4.8 ug |
| Iron | 0.70 mg |
| Lead | 0 ug |
| Magnesium | 22.0 mg |
| Manganese | 0.32 mg |
| Molybdenum | 9.0 ug |
| Phosphorus | 255 mg |
| Potassium | 220 mg |
| Selenium | 16.0 ug |
| Sodium | 610 mg |
| Zinc | 0.73 mg |
| Retinol | 17.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 18.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 4.0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 4.0 ug |
| Thiamin | 0.10 mg |
| Riboflavin | 0.09 mg |
| Niacin | 5.5 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 2.7 mg |
| Niacin derived equivalents | 8.2 mg |
| Pantothenic acid | 0.92 mg |
| Pyridoxine | 0.34 mg |
| Cobalamin | 0.20 ug |
| Folate, natural | 18.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 18.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 18.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0.13 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.15 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0.88 ug |
| Alpha tocopherol | 1.0 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 2.6 mg |
| Vitamin E | 1.3 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.04 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 1.3 g |
| C17 | 0.01 g |
| C18 | 0.44 g |
| C20 | 0.06 g |
| C22 | 0.03 g |
| C24 | 0.01 g |
| Total saturated fatty acids | 1.9 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.19 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 7.8 g |
| C20:1 | 0.08 g |
| C22:1 | 0 g |
| C24:1 | 0.01 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 8.1 g |
| C18:2w6 | 2.9 g |
| C18:3w3 | 0.90 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 0 mg |
| C20:4w6 | 28.7 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 3.8 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 14.3 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 157 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Acetic acid | 0.30 g |
| Citric acid | 0 g |
| Lactic acid | 0.20 g |
| Malic acid | 0 g |
| Propionic acid | 0 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 2.6 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 41.0 mg |
Related Foods
- Chicken piece, flesh, skin & fat, coated, fast food outlet, friedMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, barbecued, with skinMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, casseroled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, skin & fat, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, breast, lean flesh, skin & fat, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, drumstick, lean flesh, baked, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, drumstick, lean flesh, casseroled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Chicken, drumstick, lean flesh, rawMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F002755. All values per 100g of edible portion.