- Home
- Food Nutrition Tables
- Fish and seafood products and dishes
- Salmon, red, canned in brine, drained
Salmon, red, canned in brine, drained
Flesh, bones and skin of fish labelled as being red salmon, canned in brine, then drained.
Fish and seafood products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
617kJ
Protein
24.4g
Fat, total
5.5g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
350mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in salmon?
- Salmon, red, canned in brine, drained contains approximately 147 calories (617 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in salmon?
- There are 24.4g of protein per 100g of salmon, red, canned in brine, drained.
- How much sugar is in salmon?
- Salmon, red, canned in brine, drained contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in salmon?
- Salmon, red, canned in brine, drained has 5.5g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 617 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 617 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 69.6 g |
| Protein | 24.4 g |
| Nitrogen | 3.9 g |
| Fat, total | 5.5 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Aluminium | 90.0 ug |
| Cadmium | 0 ug |
| Calcium | 130 mg |
| Chromium | 0.50 ug |
| Copper | 0.06 mg |
| Iodine | 13.0 ug |
| Iron | 0.46 mg |
| Magnesium | 26.0 mg |
| Manganese | 0.01 mg |
| Molybdenum | 0 ug |
| Nickel | 1.0 ug |
| Phosphorus | 260 mg |
| Potassium | 270 mg |
| Selenium | 32.2 ug |
| Sodium | 350 mg |
| Sulphur | 240 mg |
| Zinc | 0.63 mg |
| Retinol | 27.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 27.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.04 mg |
| Niacin | 5.8 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 4.8 mg |
| Niacin derived equivalents | 10.6 mg |
| Pantothenic acid | 0.51 mg |
| Pyridoxine | 0.20 mg |
| Cobalamin | 0.70 ug |
| Folate, natural | 95.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 95.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 95.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 19.3 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.28 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 20.6 ug |
| Alpha tocopherol | 0.90 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.93 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0.01 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.17 g |
| C15 | 0.02 g |
| C16 | 0.74 g |
| C17 | 0.02 g |
| C18 | 0.16 g |
| C20 | 0.02 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 1.1 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.21 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 0.88 g |
| C20:1 | 0.45 g |
| C22:1 | 0.46 g |
| C24:1 | 0.05 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 2.1 g |
| C18:2w6 | 0.14 g |
| C18:3w3 | 0.22 g |
| C18:3w6 | 0.98 mg |
| C20:2w6 | 25.6 mg |
| C20:3w3 | 65.8 mg |
| C20:3w6 | 5.9 mg |
| C20:4w6 | 23.6 mg |
| C20:5w3 | 411 mg |
| C22:5w3 | 123 mg |
| C22:4w6 | 2.0 mg |
| C22:2w6 | 3.0 mg |
| C22:6w3 | 652 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 1.7 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 1,185 mg |
| Total trans fatty acids | 22.1 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 280 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 2.2 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 63.0 mg |
Related Foods
- Salmon, Atlantic, fillet, grilled, no added fatFish and seafood products and dishes
- Salmon, Atlantic, fillet, rawFish and seafood products and dishes
- Salmon, Atlantic, fillet, steamed, no added fatFish and seafood products and dishes
- Salmon, flavoured, cannedFish and seafood products and dishes
- Salmon, Pacific King, fillet, skinless, grilled, no added fatFish and seafood products and dishes
- Salmon, Pacific King, fillet, skinless, rawFish and seafood products and dishes
- Salmon, Pacific King, fillet, steamed, no added fatFish and seafood products and dishes
- Salmon, pink, canned in brine, drainedFish and seafood products and dishes
- Salmon, smoked, slicedFish and seafood products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F007860. All values per 100g of edible portion.