- Home
- Food Nutrition Tables
- Fish and seafood products and dishes
- Salmon, pink, canned in brine, drained
Salmon, pink, canned in brine, drained
Flesh, bones and skin of fish labelled as being pink salmon, canned in brine, then drained.
Fish and seafood products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
579kJ
Protein
20.7g
Fat, total
6.2g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
382mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in salmon?
- Salmon, pink, canned in brine, drained contains approximately 138 calories (579 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in salmon?
- There are 20.7g of protein per 100g of salmon, pink, canned in brine, drained.
- How much sugar is in salmon?
- Salmon, pink, canned in brine, drained contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in salmon?
- Salmon, pink, canned in brine, drained has 6.2g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 579 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 579 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 70.9 g |
| Protein | 20.7 g |
| Nitrogen | 3.3 g |
| Fat, total | 6.2 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 191 mg |
| Chromium | 1.0 ug |
| Chloride | 570 mg |
| Copper | 0.10 mg |
| Fluoride | 570 ug |
| Iodine | 60.0 ug |
| Iron | 1.1 mg |
| Magnesium | 30.0 mg |
| Manganese | 0.02 mg |
| Molybdenum | 0 ug |
| Nickel | 1.0 ug |
| Phosphorus | 312 mg |
| Potassium | 286 mg |
| Selenium | 34.2 ug |
| Sodium | 382 mg |
| Zinc | 1.1 mg |
| Retinol | 16.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 16.0 ug |
| Cystine plus cysteine | 65.0 mg/gN |
| Cystine plus cysteine | 215 mg |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.02 mg |
| Riboflavin | 0.23 mg |
| Niacin | 4.5 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 4.7 mg |
| Niacin derived equivalents | 9.2 mg |
| Pantothenic acid | 0.44 mg |
| Pyridoxine | 0.18 mg |
| Cobalamin | 1.3 ug |
| Folate, natural | 13.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 13.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 13.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 19.3 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.28 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 20.6 ug |
| Alpha tocopherol | 0.90 mg |
| Vitamin E | 0.93 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C13 | 0 g |
| C14 | 0.22 g |
| C15 | 0.03 g |
| C16 | 0.90 g |
| C17 | 0.03 g |
| C18 | 0.19 g |
| C19 | 0.01 g |
| C20 | 0 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 1.4 g |
| C14:1 | 0 g |
| C15:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.22 g |
| C17:1 | 0.02 g |
| C18:1 | 0.79 g |
| C20:1 | 0.48 g |
| C22:1 | 0.59 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 2.1 g |
| C18:2w6 | 0.08 g |
| C18:3w3 | 0.05 g |
| C18:4w3 | 135 mg |
| C20:5w3 | 496 mg |
| C22:5w3 | 138 mg |
| C22:6w3 | 1,025 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 1.9 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 1,659 mg |
| Total undifferentiated fatty acids | 45.0 mg |
| Total trans fatty acids | 63.1 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alanine | 1,200 mg |
| Arginine | 1,290 mg |
| Aspartic acid | 1,878 mg |
| Glutamic acid | 2,646 mg |
| Glycine | 1,078 mg |
| Histidine | 823 mg |
| Isoleucine | 1,028 mg |
| Leucine | 1,482 mg |
| Lysine | 1,696 mg |
| Methionine | 665 mg |
| Phenylalanine | 976 mg |
| Proline | 827 mg |
| Serine | 946 mg |
| Threonine | 1,134 mg |
| Tyrosine | 747 mg |
| Tryptophan | 278 mg |
| Valine | 1,204 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 2.2 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 74.0 mg |
Related Foods
- Salmon, Atlantic, fillet, grilled, no added fatFish and seafood products and dishes
- Salmon, Atlantic, fillet, rawFish and seafood products and dishes
- Salmon, Atlantic, fillet, steamed, no added fatFish and seafood products and dishes
- Salmon, flavoured, cannedFish and seafood products and dishes
- Salmon, Pacific King, fillet, skinless, grilled, no added fatFish and seafood products and dishes
- Salmon, Pacific King, fillet, skinless, rawFish and seafood products and dishes
- Salmon, Pacific King, fillet, steamed, no added fatFish and seafood products and dishes
- Salmon, red, canned in brine, drainedFish and seafood products and dishes
- Salmon, smoked, slicedFish and seafood products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F007853. All values per 100g of edible portion.