- Home
- Food Nutrition Tables
- Fish and seafood products and dishes
- Salmon, Atlantic, fillet, grilled, no added fat
Salmon, Atlantic, fillet, grilled, no added fat
Atlantic salmon fillet without skin, produced by aquaculture that has been grilled with no added fat.
Fish and seafood products and dishesSource: Recipe
Energy with dietary fibre
1,078kJ
Protein
22.9g
Fat, total
18.6g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
36.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in salmon?
- Salmon, Atlantic, fillet, grilled, no added fat contains approximately 258 calories (1,078 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in salmon?
- There are 22.9g of protein per 100g of salmon, atlantic, fillet, grilled, no added fat.
- How much sugar is in salmon?
- Salmon, Atlantic, fillet, grilled, no added fat contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in salmon?
- Salmon, Atlantic, fillet, grilled, no added fat has 18.6g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 1,078 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 1,078 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 57.8 g |
| Protein | 22.9 g |
| Nitrogen | 3.7 g |
| Fat, total | 18.6 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Antimony | 1.0 ug |
| Arsenic | 141 ug |
| Cadmium | 0 ug |
| Calcium | 54.0 mg |
| Chromium | 18.8 ug |
| Cobalt | 0 ug |
| Copper | 0.04 mg |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.35 mg |
| Lead | 2.1 ug |
| Magnesium | 32.0 mg |
| Manganese | 2.7 mg |
| Mercury | 3.3 ug |
| Molybdenum | 0 ug |
| Nickel | 13.0 ug |
| Phosphorus | 290 mg |
| Potassium | 409 mg |
| Selenium | 26.0 ug |
| Sodium | 36.0 mg |
| Sulphur | 231 mg |
| Tin | 0 ug |
| Zinc | 0.47 mg |
| Retinol | 2.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 9.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 42.0 ug |
| Beta-carotene | 0 ug |
| Cryptoxanthin | 46.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 44.0 ug |
| Thiamin | 0.10 mg |
| Riboflavin | 0.11 mg |
| Niacin | 3.4 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 3.4 mg |
| Niacin derived equivalents | 6.8 mg |
| Pyridoxine | 0.55 mg |
| Cobalamin | 2.0 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 4.4 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0.22 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 5.5 ug |
| Alpha tocopherol | 2.8 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0.20 mg |
| Vitamin E | 2.8 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C12 | 0.01 g |
| C13 | 0 g |
| C14 | 0.53 g |
| C15 | 0.04 g |
| C16 | 2.8 g |
| C17 | 0.04 g |
| C18 | 0.74 g |
| C19 | 0.02 g |
| C20 | 0.02 g |
| C22 | 0.01 g |
| C24 | 0.02 g |
| Total saturated fatty acids | 4.2 g |
| C12:1 | 0 g |
| C14:1 | 0.02 g |
| C15:1 | 0 g |
| C16:1 | 1.1 g |
| C17:1 | 0.04 g |
| C18:1 | 6.0 g |
| C20:1 | 0.24 g |
| C22:1 | 0.04 g |
| C24:1 | 0.04 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 7.9 g |
| C16:2w4 | 13.4 mg |
| C16:3 | 0 g |
| C18:2w6 | 1.5 g |
| C18:3w3 | 0.20 g |
| C18:3w4 | 0.05 g |
| C18:3w6 | 31.5 mg |
| C18:4w1 | 0.04 g |
| C18:4w3 | 137 mg |
| C20:2 | 94.0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3 | 0 mg |
| C20:3w3 | 19.5 mg |
| C20:3w6 | 50.4 mg |
| C20:4w3 | 119 mg |
| C20:4w6 | 110 mg |
| C20:5w3 | 912 mg |
| C21:5w3 | 0 g |
| C22:5w3 | 420 mg |
| C22:4w6 | 29.9 mg |
| C22:2 | 0.01 g |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:5w6 | 0.06 g |
| C22:6w3 | 1,118 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 4.8 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 2,450 mg |
| Total undifferentiated fatty acids | 378 mg |
| Total trans fatty acids | 251 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 199 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.7 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 71.0 mg |
Related Foods
- Salmon, Atlantic, fillet, rawFish and seafood products and dishes
- Salmon, Atlantic, fillet, steamed, no added fatFish and seafood products and dishes
- Salmon, flavoured, cannedFish and seafood products and dishes
- Salmon, Pacific King, fillet, skinless, grilled, no added fatFish and seafood products and dishes
- Salmon, Pacific King, fillet, skinless, rawFish and seafood products and dishes
- Salmon, Pacific King, fillet, steamed, no added fatFish and seafood products and dishes
- Salmon, pink, canned in brine, drainedFish and seafood products and dishes
- Salmon, red, canned in brine, drainedFish and seafood products and dishes
- Salmon, smoked, slicedFish and seafood products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F007826. All values per 100g of edible portion.