- Home
- Food Nutrition Tables
- Cereal based products and dishes
- Pasta in cream based sauce, dry mix
Pasta in cream based sauce, dry mix
Commercially packaged product that contains dry pasta mixed with dry ingredients that, when reconstituted with liquid, will form a cream-style dish. Includes mixes described as carbonara or sour cream style. Typical ingredients include pasta, cheese, whey and skim milk powder, salt, spices and colours.
Cereal based products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
1,546kJ
Protein
13.1g
Fat, total
3.1g
Total dietary fibre
3.6g
Total sugars
9.3g
Sodium
690mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in pasta in cream based sauce?
- Pasta in cream based sauce, dry mix contains approximately 370 calories (1,546 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in pasta in cream based sauce?
- There are 13.1g of protein per 100g of pasta in cream based sauce, dry mix.
- How much sugar is in pasta in cream based sauce?
- Pasta in cream based sauce, dry mix contains 9.3g of total sugars per 100g, making it moderate in sugar.
- How much fat is in pasta in cream based sauce?
- Pasta in cream based sauce, dry mix has 3.1g of total fat per 100g.
- Is pasta in cream based sauce high in fibre?
- Pasta in cream based sauce, dry mix is a source of dietary fibre, providing 3.6g per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 1,546 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 1,518 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 8.8 g |
| Protein | 13.1 g |
| Nitrogen | 2.1 g |
| Fat, total | 3.1 g |
| Total dietary fibre | 3.6 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 69.7 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 69.7 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0.60 g |
| Maltose | 4.7 g |
| Lactose | 4.0 g |
| Total sugars | 9.3 g |
| Added sugars | 3.6 g |
| Free sugars | 3.6 g |
| Starch | 60.4 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Aluminium | 230 ug |
| Arsenic | 1.3 ug |
| Calcium | 98.0 mg |
| Chloride | 730 mg |
| Copper | 0.19 mg |
| Fluoride | 130 ug |
| Iodine | 16.0 ug |
| Iron | 1.5 mg |
| Lead | 0 ug |
| Magnesium | 52.0 mg |
| Manganese | 1.2 mg |
| Molybdenum | 17.0 ug |
| Phosphorus | 320 mg |
| Potassium | 500 mg |
| Selenium | 12.0 ug |
| Sodium | 690 mg |
| Sulphur | 120 mg |
| Zinc | 1.2 mg |
| Retinol | 19.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 27.0 ug |
| Biotin | 6.2 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 47.0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 47.0 ug |
| Thiamin | 0.25 mg |
| Riboflavin | 0.18 mg |
| Niacin | 1.8 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 1.7 mg |
| Niacin derived equivalents | 3.5 mg |
| Pantothenic acid | 0.41 mg |
| Pyridoxine | 0.05 mg |
| Cobalamin | 0.40 ug |
| Folate, natural | 40.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 40.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 40.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0.30 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.30 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0.07 g |
| C6 | 0.05 g |
| C8 | 0.04 g |
| C10 | 0.07 g |
| C12 | 0.17 g |
| C14 | 0.25 g |
| C15 | 0.02 g |
| C16 | 0.76 g |
| C17 | 0.01 g |
| C18 | 0.19 g |
| C20 | 0 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 1.6 g |
| C14:1 | 0.02 g |
| C16:1 | 0.04 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 0.48 g |
| C20:1 | 0.01 g |
| C22:1 | 0.01 g |
| C22:1w11 | 0 mg |
| C24:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0.55 g |
| C18:2w6 | 0.63 g |
| C18:3w3 | 0.04 g |
| C18:3w6 | 0 mg |
| C18:4w3 | 0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:3w6 | 0 mg |
| C20:4w6 | 0 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.67 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 47.1 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 100 mg |
Organic Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Acetic acid | 0 g |
| Citric acid | 0.20 g |
| Lactic acid | 0.20 g |
| Malic acid | 0 g |
| Propionic acid | 0 g |
| Quinic acid | 0 g |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 2.9 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 7.0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F006409. All values per 100g of edible portion.