- Home
- Food Nutrition Tables
- Fish and seafood products and dishes
- Sardine, Australian, whole, raw
Sardine, Australian, whole, raw
Uncooked Australian sardines.
Energy with dietary fibre
442kJ
Protein
19.7g
Fat, total
2.9g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
665mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in sardine?
- Sardine, Australian, whole, raw contains approximately 106 calories (442 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in sardine?
- There are 19.7g of protein per 100g of sardine, australian, whole, raw.
- How much sugar is in sardine?
- Sardine, Australian, whole, raw contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in sardine?
- Sardine, Australian, whole, raw has 2.9g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 442 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 442 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 72.9 g |
| Protein | 19.7 g |
| Nitrogen | 3.2 g |
| Fat, total | 2.9 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Antimony | 0 ug |
| Cadmium | 14.5 ug |
| Calcium | 725 mg |
| Chromium | 0 ug |
| Copper | 0.12 mg |
| Iodine | 75.8 ug |
| Iron | 4.0 mg |
| Lead | 2.3 ug |
| Magnesium | 46.0 mg |
| Manganese | 0.13 mg |
| Molybdenum | 4.3 ug |
| Nickel | 0 ug |
| Phosphorus | 575 mg |
| Potassium | 352 mg |
| Selenium | 97.0 ug |
| Sodium | 665 mg |
| Sulphur | 26.0 mg |
| Tin | 0 ug |
| Zinc | 3.1 mg |
| Retinol | 106 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 106 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0.02 mg |
| Riboflavin | 0.34 mg |
| Niacin | 1.1 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 4.1 mg |
| Niacin derived equivalents | 5.2 mg |
| Pyridoxine | 0.31 mg |
| Cobalamin | 8.3 ug |
| Folate, natural | 7.0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 7.0 ug |
| Dietary folate equivalents | 7.0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 4.6 ug |
| Ergocalciferol | 0.05 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 4.7 ug |
| Alpha tocopherol | 0.40 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.46 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C12 | 0.02 g |
| C13 | 0 g |
| C14 | 0.20 g |
| C15 | 0.04 g |
| C16 | 0.69 g |
| C17 | 0.03 g |
| C18 | 0.17 g |
| C20 | 0.01 g |
| C22 | 0.01 g |
| C24 | 0.01 g |
| Total saturated fatty acids | 1.2 g |
| C12:1 | 0 g |
| C14:1 | 0.01 g |
| C15:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.13 g |
| C17:1 | 0 g |
| C18:1 | 0.24 g |
| C20:1 | 0.06 g |
| C22:1 | 0.01 g |
| C24:1 | 0.03 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0.50 g |
| C12:2 | 0 g |
| C16:2w4 | 9.1 mg |
| C16:3 | 0 g |
| C18:2w6 | 0.04 g |
| C18:3w3 | 0.03 g |
| C18:3w4 | 0 g |
| C18:3w6 | 2.1 mg |
| C18:4w1 | 0 g |
| C18:4w3 | 1.1 mg |
| C20:2 | 8.0 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3 | 0 mg |
| C20:3w3 | 3.2 mg |
| C20:3w6 | 0 mg |
| C20:4w3 | 0 mg |
| C20:4w6 | 28.0 mg |
| C20:5w3 | 168 mg |
| C21:5w3 | 0 g |
| C22:5w3 | 20.7 mg |
| C22:4w6 | 11.3 mg |
| C22:2 | 0 g |
| C22:2w6 | 0 mg |
| C22:5w6 | 0 g |
| C22:6w3 | 424 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.75 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 612 mg |
| Total trans fatty acids | 5.2 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 240 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 4.7 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 129 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F007973. All values per 100g of edible portion.