- Home
- Food Nutrition Tables
- Non-alcoholic beverages
- Coffee, black, from instant coffee powder
Coffee, black, from instant coffee powder
Beverage made from instant coffee powder or granules to which boiling water is added. Does not contain added flavour, milk or sugar.
Non-alcoholic beveragesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
8.0kJ
Protein
0.20g
Fat, total
0g
Total dietary fibre
0.10g
Total sugars
0g
Sodium
0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in coffee?
- Coffee, black, from instant coffee powder contains approximately 2 calories (8 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in coffee?
- There are 0.2g of protein per 100g of coffee, black, from instant coffee powder.
- How much sugar is in coffee?
- Coffee, black, from instant coffee powder contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in coffee?
- Coffee, black, from instant coffee powder has 0g of total fat per 100g.
- Is coffee high in fibre?
- Coffee, black, from instant coffee powder contains 0.1g of dietary fibre per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 8.0 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 7.0 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 99.1 g |
| Protein | 0.20 g |
| Nitrogen | 0.04 g |
| Fat, total | 0 g |
| Total dietary fibre | 0.10 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0.20 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0.20 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0.20 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Aluminium | 0 ug |
| Arsenic | 0 ug |
| Calcium | 1.0 mg |
| Copper | 0.01 mg |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0 mg |
| Lead | 0 ug |
| Magnesium | 3.0 mg |
| Manganese | 0.02 mg |
| Molybdenum | 0 ug |
| Phosphorus | 3.0 mg |
| Potassium | 33.0 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0.04 mg |
| Niacin derived equivalents | 0.04 mg |
| Pantothenic acid | 0 mg |
| Pyridoxine | 0 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 3.0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0 g |
| Caffeine | 33.0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
- Coffee mix, with beverage whitener & sugar, dry powderNon-alcoholic beverages
- Coffee, black, from instant coffee powder, decaffeinatedNon-alcoholic beverages
- Coffee, espresso, from ground coffee beansNon-alcoholic beverages
- Coffee, flat white/latte/cappuccino, from ground coffee beans, with regular fat cow's milkNon-alcoholic beverages
- Coffee, instant, dry powder or granulesNon-alcoholic beverages
- Coffee, instant, dry powder or granules, decaffeinatedNon-alcoholic beverages
- Coffee, long black, from ground coffee beansNon-alcoholic beverages
- Coffee, prepared from coffee mix with sugar & whitener, no added milkNon-alcoholic beverages
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F003017. All values per 100g of edible portion.