- Home
- Food Nutrition Tables
- Sugar products and dishes
- Sugar, white, granulated or lump
Sugar, white, granulated or lump
Purified extract from the sugar cane plant that is composed almost entirely of sucrose and may be supplied in lumps, coarse or fine granules or as a powder.
Energy with dietary fibre
1,600kJ
Protein
0g
Fat, total
0g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
100g
Sodium
0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in sugar?
- Sugar, white, granulated or lump contains approximately 382 calories (1,600 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in sugar?
- There are 0g of protein per 100g of sugar, white, granulated or lump.
- How much sugar is in sugar?
- Sugar, white, granulated or lump contains 100g of total sugars per 100g, making it relatively high in sugar.
- How much fat is in sugar?
- Sugar, white, granulated or lump has 0g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 1,600 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 1,600 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Nitrogen | 0 g |
| Fat, total | 0 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 100 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 100 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 100 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 100 g |
| Added sugars | 100 g |
| Free sugars | 100 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Antimony | 0 ug |
| Arsenic | 0.20 ug |
| Cadmium | 0 ug |
| Calcium | 1.0 mg |
| Chromium | 0 ug |
| Copper | 0.0010 mg |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0 mg |
| Lead | 0 ug |
| Magnesium | 0 mg |
| Manganese | 0 mg |
| Mercury | 0 ug |
| Molybdenum | 0 ug |
| Nickel | 0 ug |
| Phosphorus | 0 mg |
| Potassium | 2.0 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 0 mg |
| Niacin derived equivalents | 0 mg |
| Pyridoxine | 0.01 mg |
| Cobalamin | 0 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 0 ug |
| Alpha tocopherol | 0 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C16 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0 g |
| C18:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0 g |
| C18:2w6 | 0 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 0 mg |
| Total trans fatty acids | 0 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 0 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F008976. All values per 100g of edible portion.