- Home
- Food Nutrition Tables
- Fish and seafood products and dishes
- Flathead, fillet, raw
Flathead, fillet, raw
Uncooked flathead flesh from the family Platycephalus including species identified as Sand (P. bassenis), Tiger (P. richardsoni) and Rock (P. laevigatus).
Fish and seafood products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
395kJ
Protein
21.1g
Fat, total
1.0g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
97.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in flathead?
- Flathead, fillet, raw contains approximately 94 calories (395 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in flathead?
- There are 21.1g of protein per 100g of flathead, fillet, raw.
- How much sugar is in flathead?
- Flathead, fillet, raw contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in flathead?
- Flathead, fillet, raw has 1g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 395 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 395 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 77.7 g |
| Protein | 21.1 g |
| Nitrogen | 3.4 g |
| Fat, total | 1.0 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 63.0 mg |
| Chloride | 120 mg |
| Copper | 0 mg |
| Fluoride | 650 ug |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.20 mg |
| Magnesium | 29.0 mg |
| Manganese | 0 mg |
| Phosphorus | 280 mg |
| Potassium | 402 mg |
| Selenium | 42.0 ug |
| Sodium | 97.0 mg |
| Zinc | 0.60 mg |
| Retinol | 0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 0 ug |
| Biotin | 1.5 ug |
| Cystine plus cysteine | 74.0 mg/gN |
| Cystine plus cysteine | 249 mg |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alpha-carotene | 0 ug |
| Beta-carotene | 0 ug |
| Cryptoxanthin | 0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 0 ug |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.11 mg |
| Niacin | 3.4 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 4.0 mg |
| Niacin derived equivalents | 7.3 mg |
| Pantothenic acid | 0.42 mg |
| Pyridoxine | 0.24 mg |
| Cobalamin | 1.8 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 1.0 mg |
| Cholecalciferol | 1.5 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 1.5 ug |
| Alpha tocopherol | 0.10 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 0.14 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C4 | 0 g |
| C6 | 0 g |
| C8 | 0 g |
| C10 | 0 g |
| C12 | 0 g |
| C14 | 0.02 g |
| C15 | 0 g |
| C16 | 0.19 g |
| C17 | 0 g |
| C18 | 0.05 g |
| C20 | 0 g |
| C22 | 0 g |
| C24 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 0.28 g |
| C14:1 | 0 g |
| C16:1 | 0.06 g |
| C18:1 | 0.11 g |
| C20:1 | 0.01 g |
| C22:1 | 0 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 0.18 g |
| C18:2w6 | 0.01 g |
| C18:3w3 | 0 g |
| C20:3w3 | 0 mg |
| C20:4w6 | 37.8 mg |
| C20:5w3 | 50.4 mg |
| C22:5w3 | 21.7 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 116 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.24 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 188 mg |
| Total trans fatty acids | 13.9 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Alanine | 1,055 mg |
| Arginine | 1,304 mg |
| Aspartic acid | 1,813 mg |
| Glutamic acid | 2,581 mg |
| Glycine | 880 mg |
| Histidine | 542 mg |
| Isoleucine | 1,055 mg |
| Leucine | 1,331 mg |
| Lysine | 1,608 mg |
| Methionine | 640 mg |
| Phenylalanine | 873 mg |
| Proline | 687 mg |
| Serine | 944 mg |
| Threonine | 1,112 mg |
| Tyrosine | 704 mg |
| Tryptophan | 232 mg |
| Valine | 1,166 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 1.1 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 57.0 mg |
Related Foods
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F003973. All values per 100g of edible portion.