- Home
- Food Nutrition Tables
- Meat, poultry and game products and dishes
- Veal, all cuts, separable fat, raw
Veal, all cuts, separable fat, raw
Raw veal fat from various regions of the carcase. Internal and external separable fat only.
Meat, poultry and game products and dishesSource: Analysed
Energy with dietary fibre
1,403kJ
Protein
19.4g
Fat, total
29.0g
Total dietary fibre
0g
Total sugars
0g
Sodium
25.0mg
Per 100g of edible portion
Quick FAQ
- How many calories are in veal?
- Veal, all cuts, separable fat, raw contains approximately 335 calories (1,403 kJ) per 100g, according to the Australian Food Composition Database.
- How much protein is in veal?
- There are 19.4g of protein per 100g of veal, all cuts, separable fat, raw.
- How much sugar is in veal?
- Veal, all cuts, separable fat, raw contains 0g of total sugars per 100g, making it low in sugar.
- How much fat is in veal?
- Veal, all cuts, separable fat, raw has 29g of total fat per 100g.
Complete Nutrient Profile
Energy
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy with dietary fibre | 1,403 kJ |
| Energy, without dietary fibre | 1,403 kJ |
Proximates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Moisture | 52.7 g |
| Protein | 19.4 g |
| Nitrogen | 3.1 g |
| Fat, total | 29.0 g |
| Total dietary fibre | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
| Available carbohydrate, without sugar alcohols | 0 g |
| Available carbohydrate, with sugar alcohols | 0 g |
Carbohydrates
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Fructose | 0 g |
| Glucose | 0 g |
| Sucrose | 0 g |
| Maltose | 0 g |
| Lactose | 0 g |
| Total sugars | 0 g |
| Added sugars | 0 g |
| Free sugars | 0 g |
| Starch | 0 g |
Minerals
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Calcium | 14.0 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iodine | 0 ug |
| Iron | 0.58 mg |
| Magnesium | 11.0 mg |
| Manganese | 0 mg |
| Phosphorus | 110 mg |
| Potassium | 160 mg |
| Selenium | 0 ug |
| Sodium | 25.0 mg |
| Zinc | 1.7 mg |
| Retinol | 32.0 ug |
| Vitamin A retinol equivalents | 33.0 ug |
Vitamins
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Beta-carotene | 8.0 ug |
| Beta-carotene equivalents | 8.0 ug |
| Thiamin | 0.03 mg |
| Riboflavin | 0.30 mg |
| Niacin | 3.0 mg |
| Niacin derived from tryptophan | 2.7 mg |
| Niacin derived equivalents | 5.7 mg |
| Pantothenic acid | 0.99 mg |
| Pyridoxine | 0.40 mg |
| Cobalamin | 3.0 ug |
| Folate, natural | 0 ug |
| Folic acid | 0 ug |
| Total folates | 0 ug |
| Dietary folate equivalents | 0 ug |
| Vitamin C | 0 mg |
| Cholecalciferol | 1.0 ug |
| Ergocalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy cholecalciferol | 0 ug |
| 25-hydroxy ergocalciferol | 0 ug |
| Vitamin D3 equivalents | 1.0 ug |
| Alpha tocopherol | 1.1 mg |
| Beta tocopherol | 0 mg |
| Delta tocopherol | 0 mg |
| Gamma tocopherol | 0 mg |
| Vitamin E | 1.1 mg |
Fatty Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| C14 | 1.7 g |
| C15 | 0.40 g |
| C16 | 6.6 g |
| C17 | 0.41 g |
| C18 | 4.9 g |
| C22 | 0 g |
| Total saturated fatty acids | 14.0 g |
| C14:1 | 0.24 g |
| C16:1 | 0.57 g |
| C18:1 | 9.4 g |
| Total monounsaturated fatty acids | 10.4 g |
| C18:2w6 | 0.33 g |
| C18:3w3 | 0.21 g |
| C18:3w6 | 68.8 mg |
| C20:2w6 | 0 mg |
| C20:3w6 | 0 mg |
| C20:4w6 | 0 mg |
| C20:5w3 | 0 mg |
| C22:5w3 | 45.3 mg |
| C22:4w6 | 0 mg |
| C22:6w3 | 0 mg |
| Total polyunsaturated fatty acids | 0.65 g |
| Total long chain omega 3 fatty acids | 45.3 mg |
| Total undifferentiated fatty acids | 216 mg |
| Total trans fatty acids | 2,610 mg |
Amino Acids
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Tryptophan | 157 mg |
Other
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Ash | 0.80 g |
| Caffeine | 0 mg |
| Cholesterol | 70.0 mg |
Related Foods
- Veal, all cuts, separable fat, cookedMeat, poultry and game products and dishes
- Veal, cutlet, with bone, lean, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Veal, cutlet, with bone, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Veal, cutlet, with bone, untrimmed, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Veal, cutlet, with bone, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Veal, diced, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Veal, diced, lean, stir-fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Veal, diced, untrimmed, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Veal, diced, untrimmed, stir-fried, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Veal, steak, boneless, leg, lean, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
- Veal, steak, boneless, leg, lean, rawMeat, poultry and game products and dishes
- Veal, steak, boneless, leg, untrimmed, grilled, no added fatMeat, poultry and game products and dishes
Source: Australian Food Composition Database (AFCD) Release 3, FSANZ. Food key: F009360. All values per 100g of edible portion.